Dovolená ve Finsku

Finsko lze navštívit kdykoliv v průběhu roku, ale zejména na severu počítejte s výrazně chladnějším počasím. Hlavní turistická sezóna je přibližně od května do září, Laponsko bývá nejhezčí na podzim, kdy navíc zmizí kvanta krvežíznivých komárů. V zimě je Finsko poměrně populární pro běžkování, musíte však počítat s výrazně kratší dobou denního světla.

Jakou dovolenou vybrat?

Finsko je druhá největší země EU, nicméně s historickými památkami to je zde poněkud slabší. Finsko bylo řídce osídlené a až do 20. století většinou velmi chudé, proto zde nenaleznete tolik památek jako například v Dánsku či Švédsku. Na druhou stranu si zde můžete užít téměř nedotčené přírody, putování navíc zpříjemňují zdarma dostupná veřejná tábořiště. Na podzim je opravdu nádherné Laponsko, které hýří podzimními barvami a poleví i nápor všudypřítomných komárů. Můžete si zde také užívat hlubokých lesů a tisíců jezer, milovníci rybaření a houbaření budou ve Finsku doslova v ráji. Pokud vás zajímají spíše městské radovánky a památky, budete muset vyrazit na jih Finska, kde je osídlení přece jen o poznání hustější.

Nejnavštěvovanější místa

Mezi oblíbené destinace patří zejména Helsinky, Turku a Tampere, kde jsou k vidění různé zajímavé památky. K nejoblíbenějším v Helsinkách patří evangelická neoklasicistní katedrála Tuomiokirkko a dále ortodoxní Chrám věčného spánku Panny Marie. Z novodobějších staveb je oblíbená obrovská koncertová a kongresová hala Finlandia od uznávaného architekta Alvara Aalty. Poblíž Helsinek nalezneme také pevnost Suomenlinna, která se rozkládá na osmi ostrovech a dnes je součástí dědictví UNESCO. Kromě Helsinek jsou velmi populární také středověké hrady Olavinlinna a Hämeenlinna či hlavní město Laponska Rovaniemi, které je také sídlem Santa Clause.

Hala Finlandia

Koncertní hala Finlandia (Autor jlascar CC)

Méně známá místa

Turisté často opomíjejí řadu národních parků, návštěvy se obvykle omezují pouze na nejznámnější místa v Karélii a Laponsku. Zajímavý je určitě také největší dřevěný kostel v Kerimäki či starý dřevěný kostel Petäjävesi. Velmi zajímavé jsou i Ålandské ostrovy, o které se dříve vedly zuřivé spory a byly tu švédské i ruské vojenské pevnosti. Ve městě Vaasa můžete navštívit skanzen Bragegården. Ve městě Jyväskylä je muzeum architekta a designéra Alvara Aalty a můžete zde také obdivovat řadu jeho staveb.