Švédské památky UNESCO - 2.část

Drsná, ale zároveň velice půvabná příroda s nádechem severu, moderní život na vysoké úrovni, nezaměnitelný životní styl, který je zvláštní, ale zároveň i přitažlivý, neutuchající krása kultury i kouzlo zdejších tradic, které na vás dýchají doslova z každého rohu. Ano, tohle všechno a mnohem více vám nabízí třetí největší země Evropské unie - Švédsko.

Na otázku: "Proč během vaší dovolené zavítat právě do tohoto kraje?" existuje jedna velice snadná odpověď: "Švédsko se vám vryje do paměti a zanechá ve vás stopu, se kterou již budete žít napořád". Přijde vám to jako klišé? Věřte, že není! Zbavte se předsudků o drsné zemi, kde žijí jen nevlídní seveřané a nechte se okouzlit jeho krásou. Věřte, že rozhodně litovat nebudete.

Visby

Hledáte-li doslovný příklad severského středověkého opevněného prostředí, zavítejte během vaší dovolené do nejlépe zachovalého obchodního města Visby. Naskytne se vám zde pohled na nádherný obraz dávného města, který se kloubí s kouzlem historických budov, které se dochovaly ve velmi pěkném stavu. Právě ony budovy jsou znázorněním, jak významné bylo lidské osídlení od 12. do 14 století.

Visby(Autor Berit Watkin CC)

Díky své poloze hrálo dominantní roli v Baltském obchodnictví a to po celou řadu století. Nejvýznamnější obchod panoval mezi západní Evropou a Ruskem. Obchodovalo se s kožešinami, voskem, dehtem i dřevem, a díky tomu se zde založily obchodní domy nacházející se podél pobřeží a silnic, které vedly až do srdce samotného Ruska. Díky vykopávkám, které se zde našly, se dokázalo, že na tomto místě sídlila kupecká osada a to už za doby Vikingů na místě dnešního Visby. 

Gammelstad

V samotném čele Botnického zálivu hledejte nejlépe zachovaný příklad církevně založené obce. Svým návštěvníkům dává obraz dokonalého přizpůsobení moderního městského designu v nepříliš přátelském prostředí. Nejen geografické, ale i klimatické podmínky jsou hodně zvláštní.

Gammelstad(Autor Till Westermayer CC)

Gammelstad je ukázkou prostředí, které bylo od samého začátku formováno pro náboženské a církevní potřeby. V dřívějších dobách byly všechny stavby, jako například kostel, zpřístupněny pouze v neděli a o církevních slavnostech. Osada Gammelstad se stala ideálním místem pro setkání tří skupin lidí: obchodníků pocházejících z pobřežních oblastí Botnického zálivu, místních zemědělců a Saamis, jež přišli z vnitrozemí. Jakási sociální vrstva se vytvořila kolem kostela a to z jednoho prostého důvodu: Vzhledem k tomu, že návštěva kostela byla možná jen jediný den v týdnu - neděli - nemohli se lidé, jež sem z tohoto důvodu přišli vrátit zpátky domů během jediného dne. Místo kostela a přilehlého tržiště zde vznikla církevní oblast se shluky dřevěných chalup a stájí, kde mohli přespávat věřící o víkendech či církevních slavnostech. 

Laponsko

Zavítat do oblasti severního Švédska, která je zároveň největší oblastí na světě, kde ještě stále platí rodový způsob života, jež se odvíjí od sezónního pohybu zvířectva, rozhodně stojí za to. Laponsko je odjakživa domovem tzv. Saami, jinak řečeno i LAPP lidí, kteří zde každé léto, rok co rok, vedou svá obrovská stáda sobů přes přírodní krajiny směrem k horám. Dosud nedotčená příroda, která ve vás jistě zanechá milou vzpomínku, je za posledních pár let v ohrožení díky příchodu motorových vozidel, jež ji postupně pustoší.

Laponsko se nachází v těsné blízkostí se severním polárním kruhem v severním Švédsku. Laponci, chcete-li Saami v této oblasti žijí již od prehistorických dob a co je pozoruhodné, žijí zde stále a na svém zvláštním způsobu života nechtějí absolutně nic měnit. Sdružují se převážně v západní části u velkých jezer. Rodiny žijí v malých srubech, jež nahradily původní obydlí, které se vyrábělo z kůží koz. 

Karlskrona - námořní přístav

Na konci 17. století vzniklo námořní město - Karlskrona. Původní plány naštěstí zůstaly nezměněné, a proto je zde pro vás možnost podívat se, jak postupoval vývoj tohoto místa od začátku, až do dnešní doby. Pozoruhodnou zajímavostí je fakt, že právě komplex Karlskrona byl vzorem hned pro několik velmi podobných projektů, které vznikly v Evropě.

Přístav Karlskrona(Autor Allie Caulfield CC)

Rozhodnete-li se námořní přístav Karlskrona navštívit, rozhodně svého rozhodnutí nebudete litovat. Unikátní památka švédské síly a zároveň i pokusu o barokní hnutí určitě stojí za vidění a vy si tak uděláte představu, jak těžké bylo vytvořit jednotu mezi uspořádáním města, výrobních prostorů i okolní krajiny. Karlskrona byl založen již v roce 1680, kdy bylo Švédsko považováno za velmoc. dříve sloužil nejen jako významný přístav, ale zároveň i jako námořní základna. 

Zemědělská krajina na jihu ostrova Öland

Jižní části ostrova Öland nacházejícím se v Baltském moři dominuje obrovská vápencová náhorní plošina. Je dokázáno, že lidé v této oblasti žijí více jak 5000 let a postupem času dokonale přizpůsobili svůj život fyzickému omezení na ostrově. Unikátní krajina, jež vám nabízí bohaté důkazy o kontinuálním osídlení člověka počínající v pravěku a pokračujíc až do současnosti.

Na západě se nachází 3 km široká pobřežní rovina, která obsahuje nejúrodnější půdy na ostrově Öland, zatímco na východě naleznete Stora Alvaret, což je vápencový chodník, ze kterého bohužel zbyla jen polovina, ale i přesto rozhodně stojí za vidění. Budete-li mít cestu do Švédska, určitě si toto pozoruhodné místo nenechte ujít. Možná si díky tomu uvědomíte, jak daleko až sahá naše historie a že i dříve byli lidé ochotni změnit svůj život díky prostředí, ve kterém žili. Ostrov Öland vám kromě historie a nádherné atmosféry může nabídnout mnohem více, v podobě neutuchající krásy zdejší přírody.