Švédské památky UNESCO - 3.část

Švédsko - země ležící na severu Evropy je pro většinu lidí symbolem kvalitního hokeje, švédského krále, hlavního města Stockholmu a vynikajících masových kuliček. A teď ruku na srdce: Co si představíte vy, mluví-li se o Švédském království? Švédsko se nachází na Skandinávském poloostrově, někde mezi Norskem a Finskem.

Málokdo ví, že díky svým více jak 530 000 km čtverečních se Švédsko řadí na 55. příčku největších zemí světa, zatímco v Evropě obsadilo úctyhodné 5. místo a co se Evropské unie týče, statečně hájí bronzovou medaili.

Většina lidí si tuto zemi zamilovalo především pro jeho drsnou, ale zároveň krásnou severskou přírodou či pro jeho atmosféru, jež ve vás během vaší dovolená zanechá příjemné vzpomínky, které si s odjezdem za hranice odnesete na zbytek života.

Höga kusten

Plánujete-li návštěvu tohoto místa, budete se muset vydat do oblasti, jež je známá jako Vysoké pobřeží. Nachází se na západním pobřeží jižního Botnického zálivu a nabízí vám ilustraci dokonalé mozaiky lidské činnosti, nádherné krásy přírodní krajiny, kouzla zemědělství, vášně k rybolovu i cestovního ruchu jakožto hlavní ekonomické činnosti. Höga kusten má za sebou úctyhodnou historii, která se datuje až do pozdní doby kamenné, můžete zde vidět i pozůstatky z doby železné.

Souostroví jako takové nemá pravidelný tvar. Zdejší reliéf je hodně pestrý, nachází se zde celá řada menších i větších jezer, plochých i vysokých kopců, boreálních lesů či mokřadních společenství. 

Těžba mědi v okolí města Falun

Právě okolí městečka Falun je připomínkou krajiny, ve které probíhala výroba mědi. Ta v této oblasti začala již v 9. století a trvala úctyhodnou řádku let - skončila ve 20. století. Krajině v okolí města dominují především pozůstatky těžby a samotné výroby. Zajímá-li vás toto odvětví, nebo se jen chcete dotknout historie, určitě si toto místo nenechte ujít - jistě ve vás zanechá příjemnou stopu.

Samotné město Falun vzniklo v oblasti kolem dolů na měď, na jejíž těžbu byla drtivá většina místních obyvatel po dlouhá léta závislá. Existuje i legenda, která praví, že za objevením naleziště mědi stojí ve skutečnosti kozel, jež se do této oblasti zatoulal, vyválel se na zemi a když se ocitl ve městě, jeho rohy byly zbarvené mědí. Zda tomu věřit či nikoli, záleží jen na vás. Ovšem pravdou zůstává, že každé byť minimálně zajímavé místo má svou historku, chcete-li legendu, která hovoří o jeho vzniku. Falun je významným místem, jehož návštěva by neměla chybět ve vašem plánu během vaší dovolené v nádherné zemi, kterou Švédsko bezpochyby je.

Rádiová stanice Varberg

Dokonalou památkou úplného začátku bezdrátové transatlantické komunikace je rádiová stanice Varberg postavená v letech 1922-1924, jež se ve výborném stavu dochovala až do současnosti. Je složena z vysílače, jehož součástí je anténní systém s celkem 6 téměř 130 m vysokými věžemi. Pozitivní zprávou je fakt, že stanice je stále provozuschopná a to i po tolika letech své existence. 

Stanice Varberg(Autor Esther Westerveld CC)

Celý areál naleznete přibližně 7 km východním směrem od Varberg,jež se nachází v jihozápadním Švédsku. Hlavní objekt rádiové stanice se skládá z původní stanice, kterou navrhl architekt Carl Akerbald a nese se v neoklasicistním stylu. 

Struveho geodetický oblouk

Slyšeli jste někdy pojem Struveho geodetický oblouk? Za jeho vznikem nestojí nikdo jiný, než William von Struve - astronom, který si za své životní poslání zvolit zjištění, jaký přesný tvar a velikost má Země. Jeho cílem bylo využít k této činnosti triangulačních bodů. Z tohoto důvodu nechal následně postavit hned 256 triangulačních bodů, jež mezi sebou měly takřka třicetikilometrové vzdálenosti. Známý Struveho geodetický oblouk ve finále měří obdivuhodných 2 820 km a táhne se od Hammerfestu v Norsku až po pobřeží Černého moře. 

Rok 2005 byl pro Struveho geodetický oblouk významným, protože právě v tomto roce se rozhodlo, že bude zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zajímá vás, kde všude se ony triangulační body ve skutečnosti nachází? Odpověď je následující: V Bělorusku, Estonsku, Švédsku, Norsku, Lotyšsku, Litvě, Rusku, Moldávii, Finsku a na Ukrajině. A jakou mají podobu? Ve skutečnosti to mohou být různé památníky, sochy a sošky, kostely či zvláštní kříže, kterých si možná na první pohled vůbec nevšimnete. Další zajímavostí, jež stojí za povšimnutí je bezesporu fakt, že právě Struveho geodetický oblouk je úplně první památkou zapsanou do světového dědictví, která se nachází hned na několika zemích, kterým právem náleží.

Zdobené farmy v Hälsinglandu

Věřte nebo ne, ale celkem sedm dřevených staveb, které se nachází na východě Švédského království, je znakem a zároveň ilustrací vrcholného stavitelství v oblasti,jež sahá daleko do středověku. Pokud se rozhodnete tuto kouzelnou oblast navštívit, naskytne se vám zde pohled na nádherně a především bohatě zdobené domy, které jsou odrazem vynikající prosperity tehdejších místních farmářů. Ti veškeré své bohatství využili právě pro stavbu nových domů, potažmo apartmánů či místností, které byly vyhrazeny pouze pro zvláštní slavnosti.

Zdobené farmy v Hälsinglandu(Autor Lars Landström CC)

Malované dekorace, které již na první pohled zaručeně upoutají vaší pozornost, představují spojení lidového umění se stylem vyšší šlechty a to včetně baroka i rokoka. Malby, které zde uvidíte, jsou dílem jak vyhlášených, tak i zcela neznámých umělců, kteří společně vytvořili skutečný skvost. Navštívíte-li toto místo, odnesete si odsud nezapomenutelné vzpomínky, jež se vám usadí v hlavě již napořád.