Norské památky UNESCO část. 1

Norsko - země, která svou přírodní krásou učarovala drtivé většině lidí, kteří po její návštěvě o Norsku nemluví jinak, než jako o ráji na zemi. Proč? Jeho rozloha je obdivuhodná, avšak i na tak obrovské ploše naleznete poměrně málo obyvatel, jež vás nadchnou pro svou přátelskou a vlídnou povahu. Neskutečná místa plná přírodních krás i tajů vás rozhodně donutí zatajit dech, ba dokonce se rozhodnete vybrat si Norsko pro další cíl vaší dovolené.

Pokud věříte pověrám, že norští obyvatelé jsou pro chladnou zemi svého původu jen drsní seveřané, kteří pro urážky nejdou daleko, budete mile překvapeni, s jakou láskou vás ve své zemi přivítají a vezmou vás mezi sebe. Norsko zkrátka stojí za návštěvu a kdo ví, možná se sem budete s radostnými vzpomínkami i opakovaně vracet!

Bryggen v Bergenu

Podél východního břehu přístavu Vägen naleznete nejstarší čtvrť norského Bergenu - Bryggen. Ten kdysi dávno platil za hlavní obchodní centrum nacházející se v severní Evropě, kterou zároveň tvořil se souběžnými řadami domů, jež jsou typické pro své kamenné základy a průčelími s lomenými štíty. 

Zajímavostí je, že v této čtvrti platil přísný zákaz používání ohně. I přes veškeré zákazy zde mnoho domů padlo právě požárem, který je kompletně zničil - a to naposledy v roce 1955. Roku 1979 byl celkový počet 58 domů nacházející se na bryggenském nábřeží zapsáno jako součást světového dědictví UNESCO. Rozhodnete-li se tuto nejstarší čtvrť navštívit, rozhodně toho nebudete litovat. Otevře se před vámi úžasný pohled, jež ve vás zanechá vzpomínky. Nechte se okouzlit místní atmosférou i kouzlem, které na vás dýchne z každého koutu.

Roubený kostel v Urnesu

V nádherném přírodním prostředí byl ve 12-13 století postaven obdivuhodný roubený kostel, jež je vynikajícím příkladem tradiční skandinávské dřevěné architektury. Nabídne vám pohled na dokonalé spojení keltského umění, vikinských tradic a románských struktur. 

Kostel v Urnesu patří mezi nejstarší zástupce roubených staveb, k jejichž výstavbě bylo použito výhradně dřevo. Rozhodnete-li se jej navštívit, jistě vás nadchne jeho nádherný vzhled. Pozornost zaručeně upoutají válcové sloupy s hlavicemi kubických a půlkruhových oblouků. Na jeho vnější straně stojí za pozornost dokonalá práce tehdejších řezbářů, kteří zde zanechali stopy své šikovnosti. I interiér kostela stojí za zmínku, naleznete zde vyřezávané obrazové písmo. Rozhodně si během své dovolené vyhraďte čas a nenechte si tento skvostný pohled ujít - určitě stojí za to!

Røros a okolí

Røros a okolí je tvořeno celkem třemi místy, jinak řečeno jedná se o oblast měděných dolů, jež byla založena v 17. století. Město a jeho blízké okolí rozhodně stojí za vidění, pokrývá obrovskou souvislou oblast, jež zahrnuje krajiny, zemědělské oblasti a především těžební krajiny, kde se podepsaly zemědělské postupy i práce s mědí. Historie, která na vás dýchne z každého koutu tohoto místa ve vás zanechá milé vzpomínky, které si ze své dovolené odvezete jako příjemný suvenýr. Poznejte, jak to chodilo dříve!

Røros byl založen roku 1646. Je postaven výhradně ze dřeva, díky čemu je tak jedinečný a obdivuhodný. Díky svému úzkému spojení s okolní krajinou tvoří vynikající kulturní krajinu, kde musela být nejen těžba, ale i přeprava či způsob života zdejších lidí přizpůsobena požadavkům, jež si kladla příroda. Horské pláně, chladné podnebí, vzdálené místo bez silnic - to všechno se výrazným způsobem podepisovalo na složitosti života zdejších lidí, pro které přizpůsobit se nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. 

Skalní rytiny v Altě

Budete-li chtít spatřit tento přírodní úkaz, budete muset zavítat do blízkosti polárního kruhu. Skalní rytiny se nachází v nejsevernější části samotného Norska. Jsou zde k vidění tisíce a tisíce skalních rytin a obrazů, jež jsou umístěny na celkem 45 místech v 5 různých oblastech v čele Alta fjordu.

Alta byla významným místem setkání, o čem svědčí ono již zmíněné umění na skalách, které zde zanechali lovci a sběrači. Skalní umění poukazuje na komunikaci mezi světem živých a světem duchů, dává nahlédnout do kosmologie pravěkých lovců sběračů  lovců. Pokud toto místo navštívíte, uvidíte zde vysoký počet lidských postav a působivých portrétů zachycující společenský život - tance, procesí a nejrůznější rituály. Kromě toho je zde výborná ukázka svědčící o interakci lovců a sběračů s nevlídnou norskou krajinou, která je chladná a pro život nepříznivá. Obdivovat také můžete malby nejrůznějších zvířat - medvědů, ryb i velryb, sob, losů, mořských ptáků a dalších.