Bezpečnost a zdraví na Islandu

Island je velmi bezpečnou zemí a platí zde i české zdravotní pojištění, za většinu úkonů se však výrazně připlácí. Nebezpečí hrozí zejména v divočině díky odlehlosti a vulkanické krajině.

Bezpečnost

Na Islandu téměř nehrozí běžná kriminalita, přesto raději dbejte na osobní bezpečnost a raději si cennosti dostatečně uschovejte a nenechávejte nic zbytečně na očích. Pozor také na nulovou toleranci k držení jakýchkoliv drog!

Island je většinou jen zcela minimálně osídlen a je zde nespočet zcela opuštěných míst. Pokud plánujete výpravu na vlastní pěst, je spolehlivý dopravní prostředek a dobře vybavená lékárnička naprostou samozřejmostí. S přivoláním pomoci příliš nepočítejte, mobilní síť totiž pokrývá jen obydlené oblasti. Na Islandu je i v létě docela zima a kdykoliv může přijít i sněžení, nezapomeňte proto dostatek teplého a nepromokavého oblečení. Nemalá rizika plynou i z vulkanických jevů. Vyhněte se nestabilním svahů a skalám a bez průvodce se raději vyvarujte návštěv aktivních vulkanických oblastí. Některé fumaroly produkují žíravé a smrtelně jedovaté plyny. Také pozor při koupání ve vulkanických jezírkách, v některých je vařící voda.

Zcela samostatnou kapitolou je řízení auta, protože kromě okružní silnice 1 si asfaltu příliš neužijete. Místy lze i kvalitní šotolinovou cestu považovat za luxus a počítejte s četnými a místy velmi nebezpečnými brody. Místní řeky jsou divoké a často vymílají nebezpečná koryta. Díky ledovcovému původu jsou řeky většinou kalné a často nesou i vulkanický popel. U brodů proto raději vždy počkejte na místní vozidlo a prohlédněte si trasu. I při běžném řízení na nezpevněných cestách je třeba dávat pozor na nečekané výmoly, osamělé kameny a díry. S běžným osobním autem se na nezpevněné cesty do vnitrozemí raději vůbec nevydávejte.

Zdravotnická zařízení a lékárny

Ve větších městech není s lékařským ošetřením problém a je k dispozici i kvalitní nemocniční péče. Na venkově však můžete mít problém i s nákupem méně běžných léků, raději se proto včas zásobte potřebnými léky a prostředky první pomoci (lékárnička v autě).

Zdravotní pojištění

Island sice není členem EU, ale uznává českou kartičku zdravotního pojištění, počítejte však s poměrně hojnými doplatky. Za běžnou návštěvu lékaře zaplatíte jen několik tisíc ISK, za odborná vyšetření však doplatíte až polovinu ceny. Léky jsou od typů zdarma až po plnou úhradu léků pacientem. Pokud pravidelně užíváte léky, raději se zavčasu zásobujte předem a léky včetně receptu vezměte se sebou. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Island není členem EU, ale občané ČR nepotřebují pracovní povolení. Pokud zde pobýváte déle než 3 měsíce, musíte se zaregistrovat na policii a přihlásit místo a plán pobytu na imigračním úřadě. Pokud plánujete delší pracovní pobyt, nezapomeňte se včas informovat na OSSZ a u zdravotní pojišťovny ohledně podmínek placení pojistného. V případě nesplnění termínů a povinností by po vás mohli vymáhat doplacení pojistného i v případě, kdy pojistné zaplatíte na Islandu a v EU vůbec nepracujete!