Ubytování na Islandu

Na Islandu je nedostatek staveb a proto je zde ubytování opravdu drahé. Síť hotelů či hostelů není příliš hustá, často se proto využívá ubytování v soukromí. Okolo běžných turistických tras je také dostatek kempů, ale otevřeno je pouze v sezóně. Volné táboření je na Islandu zakázáno.

Kempy a táboření

Na rozdíl od zbytku Skandinávie je táboření mimo vyhrazená místa zakázáno a Islanďané jsou na ochranu svého životního prostředí velmi hákliví. Mimo navštěvované oblasti zřejmě nebude stan nikoho vzrušovat, ale raději se snažte domluvit s místním farmářem, předejdete tak možným problémům. Na Islandu existuje 125 registrovaných kempů, běžná cena za osobu se pohybuje od 700 do 900 ISK, připlácí se za auto a sprchy. Lepší kempy nabízí i chatky a vlastní obchod. Pozor na přístup k elektrickým zásuvkám, v řadě kempů je nabíjení možné pouze na recepci za drobný poplatek. Aktuální seznam kempů naleznete na stránkách NAT.

Horské chaty

V některých oblastech jsou k dispozici horské chaty, cena za nocleh bez snídaně se pohybuje okolo 2000 ISK. V některých končinách také můžete narazit na chaty bez obsluhy.

Hostely a B&B

Na Islandu se nachází cca 30 turistických ubytoven (farfuglaheimili), které nabízí nocleh okolo 2500-3000 ISK a jsou vybaveny pro samostatné vaření. Ve městech narazíte i na hostely, jejich cena je však ve srovnání se světem až dvojnásobná a často se blíží levnějším hotelům. Za poměrně příznivé ceny se lze ubytovat v soukromí se snídaní, často se jedná o příjemnější a levnější ubytování než v hostelu či hotelu.

Hotely

Hotelů není mnoho a jsou vesměs u nejoblíbenějších turistických oblastí a ve městech. Ceny jsou poměrně vysoké, za dvoulůžkový pokoj se snídaní zaplatíte 10-20 tisíc ISK.

Chatky k pronajmutí a pobyty na farmě

Velmi oblíbené jsou chatky, které se zpravidla pronajímají v týdenních cyklech. Cena je rozhodně lidovější než hotel či hostel, přesto je však na české poměry opravdu vysoká. Zajímavou možností je ubytování na farmách, kde často dostanete i tradiční snídani a cenově nevychází špatně. Farmy navíc často nabízí i další vyžití, jako jízdu na koni, stříhání vlny, golf či rybolov.