Doprava po Islandu

Island je velký, velmi pustý a nedisponuje vyspělou infrastrukturou. Vlaky či dálnice byste zde hledali marně, dokonce ani hlavní silnice okolo ostrova nemá v celé délce asfaltový povrch. Zdejší doprava má proto svá specifika.

Autobusy na Islandu

Síť autobusových tras je poměrně hustá a kvalitní, provozuje ji společnost BSI. Pokud chcete procestovat Island a zároveň nemáte auto, vyplatí se koupit okružní autobusové jízdenky Full Circle Pass. Existují varianty s cestou okolo ostrova po silnici 1 či delší varianta se zajížďkou k západním fjordům. Cena za lístek se pohybuje přibližně v rozmezí 6-10 tisíc korun podle trasy. Okružní jízdu musíte absolvovat v rozmezí od 1. července do 31. srpna, ale můžete cestu libovolně přerušovat. Autobus na požádání zastaví takřka kdekoliv a lze ho stopovat i mezi zastávkami, pokud má místo.

Dopravu z letiště do hlavního města nezajišťuje BSI, ale Flybus. Odjezdy jsou přizpůsobeny podle příletů, do města vás dopraví za cenu lehce přes 300 Kč.

Auto

Island disponuje asfaltovými silnicemi pouze v okolí hlavního města, v některých turistických oblastech a na většině okružní silnice 1. Ostatní cesty jsou v lepším případě šotolinové, běžně se vyskytují brody a někde i značně obtížné terénní úseky. Na mnoha místech ve vnitrozemí je doprava osobním autem zcela nemožná. Pokud cestujete vlastním autem, předem si důkladně prostudujte plánovanou trasu, zejména pokud nemáte terénní vůz. Na Islandu lze auta bez problémů zapůjčit, ale počítejte s opravdu velmi vysokými cenami. Zapůjčení malého osobního vozu na týden lehce přesáhne i 15 tisíc korun, u terénních vozů je to obvykle nejméně dvojnásobek. Síť čerpacích stanic je poměrně řídká. Ceny benzínu jsou přibližně o čtvrtinu vyšší, počítejte také s výrazně vyšší spotřebou na šotolinových a terénních úsecích. Na asfaltových úsecích je povolená rychlost 90 km/h, na šotolinových 80 km/h a v obcích 50 km/h.

ReykjavíkReykjavík hlavní město Islandu (Autor marcobellucci CC)

Vnitrostátní letecká doprava na Islandu

Pokud na Islandu cestujete na konkrétní místo, často je nejlevnější a zejména nejrychlejší variantou letecká přeprava. Po celém Islandu je řada drobných letišť, kam létají malá letadla jen pro několik cestujících. Letenky lze zarezervovat například přes TravelNet, v sezóně bývají letenky vyprodané i na několik týdnů.

MHD na Islandu

V hlavním městě Reykjavíku funguje místní autobusová doprava, nicméně do vyspělé sítě MHD má značně daleko. Interval autobusů často bývá nejméně čtvrt hodiny, zastávky jsou značeny poněkud nelogicky a nákup lístků je možný jen na několika místech. O svátcích či v noci nemusí jezdit autobusy vůbec.