Doprava na Island

Na Island se lze dostat pouze dvěma způsoby – letadlem a lodí. Každá z těchto možností má své výhody a volba závisí zejména na časových možnostech.

Letecky na Island

Na Island létá řada spojů, často je výhodné letět s přestupem přes velká evropská letiště. Společnost IcelandAir létá i přímo z Prahy, cena však dosahuje i přes 20.000 Kč za zpáteční letenku. Konkurenční IcelandExpress údajně od roku 2012 nabízí přímé lety z Prahy už od 8000 Kč, nicméně na svém webu tuto možnost nenabízí. I během sezóny lze při včasném plánování nalézt spoje okolo 6000 Kč z velkých evropských letišť, na která se dopravíte nízkonákladovými lety či autobusem. Vzhledem ke krátké sezóně a velkému zájmu se vyplatí plánovat cestu opravdu dlouho dopředu anebo využít akčních nabídek cestovních kanceláří.

IslandIsland - země ledu (Autor gsfc CC)

Trajektem na Island

Pokud máte dostatek času, můžete na Island vyrazit lodí.  Výhodou je možná zastávka na Faerských ostrovech. Na Faerských ostrovech se můžete ubytovat již od cca 600 Kč a je zde dostatek zajímavostí. Loď Norröna vyráží z dánského Hirtshals přes norský Bergen na Faerské ostrovy a islandský Seyðisfjörður. Cena za lodní lístek se pohybuje okolo €100-200 na osobu, v případě cesty autem nebo zvýhodněného lístku pro více osob lze cenu srazit i pod €100 na osobu. Cesta lodí trvá dva dny, ale s přestávkou na Faerských ostrovech se protáhne až na pět dní. Vyplatí se tedy zejména cestovatelům s dostatkem času, popřípadě lze výpravu na Island zkombinovat s výletem do Skotska či Norska. Na lodi je k dispozici dostatek atrakcí, u mnoha si však připlatíte. Loď je poměrně velká, v případě horšího počasí však raději počítejte s mořskou nemocí a přibalte Kinedryl.