Islandské osobnosti

Jednou z nejvýznamnějších osobností je jediná demokraticky zvolená prezidentka Vigdís Finnbogadóttir. Z vědců byli významní zejména Haraldur Sigurðsson a Thorbergur Thorvaldson. Mezinárodního uznání v literatuře dosáhli Arnaldur Indriðason a Halldór Laxness.

Věda

Björn Gunnlaugsson byl matematik a kartograf, který roku 1844 sestavil první úplnou mapu Islandu v měřítku 1: 480.000. Významným seismologem je Reynir Bödvarsson, který pracuje na univerzitě ve švédské Uppsale. Mezinárodní kapacitou ve forenzní psychologii je Gísli Hannes Guðjónsson. Erlendur Haraldsson je uznávaný psycholog, který se věnoval mimo jiné výzkumu paranormálních jevů a stavům klinické smrti. Významným vulkanologem je Haraldur Sigurðsson, který se věnoval rekonstrukcím dávných erupcí – mezi jeho významné práce patří napříkald výbuch Vesuvu v roce 79 a velký podíl na prokázání zásahu Země meteoritem v době vyhynutí dinosaurů. Významným neurologem a genetikem je Kári Stefánsson. Thorbergur Thorvaldson objevil v roce 1919 cement, který nepodléhá rozkladu sírany, což má dodnes zásadní vliv na životnost a odolnost betonových staveb.

Literatura

Island byl již od prvního osídlení významným zdrojem severské literatury. Přestože původní mytologie pochází ze Skandinávie, byla sepsána až na Islandu a je známá pod názvem stará Edda. Eddy byly většinou mytologické příběhy, naopak skaldy většinou komentovaly současné dění. Známé jsou také severské ságy, které se na rozdíl od mýtů zakládaly na skutečných událostech a popisují tehdejší život, stěhování a výboje.

V 19. století sílilo národní hnutí, hlavními propagátory islandštiny byli básnící Bjarni Thorarensen a Jónas Hallgrímsson. Grímur Thomsen byl autorem heroických poém a Matthías Jochumsson byl prvním významným dramatikem. Mezinárodního uznání dosáhli autor detektivek Arnaldur Indriðason a držitel Nobelovy ceny za literaturu Halldór Laxness.

Malířství

V podstatě až do 19. století bylo malířtsví a sochařství omezeno na lidovou tvorbu. V 19. století vznikla skupina místních malířů, typickým představitelem byl Jóhannes Sveinsson Kjarval, který se věnoval dokumentaci vesnického života. Později byl známý expresionista Einar Hákonarson, zejména svými konflikty s oficiálním pojetím umění. Ze sochařů byl známý zejména Ásmundur Sveinsson.

Hudba

Na Islandu je velmi oblíbený folk založený na nordické tradici, nicméně v zahraničí je známá pouze skupina Islandica. Středověké hudbě se věnuje například skupina Voces Thules. Modernějšímu popu se věnují skupiny Á Móti Sól, Quarashi, Bang Gang a Amiina, ze sólových umělců stojí za zmínku  Bubbi Morthens, Megas a Björgvin Halldórsson. Populární je také moderní elektronická hudba. Přes velké snahy o export islandské hudby je zatím většina umělců ve světě poměrně neznámá.

Sport

Island je jedním z nejlepších hráčů házené a ženský fotbalový klub patří také ke špičce. Známé jsou také úspěchy v šachu, mezi mistry najdeme jména jako Friðrik Ólafsson, Jóhann Hjartarson, Margeir Pétursson a Jón Loftur Árnason. Islanďané jsou také mimořádně úspěšní v silových disciplínách, mezi známé rekordmany patří Magnús Ver Magnússon, Jón Páll Sigmarsson a Benedikt Magnússon.