Bezpečnost a zdraví v Norsku

Norsko patří mezi vyspělé a velmi bezpečné země, díky vysokým cenám je však důležité dostatečné zdravotní připojištění, protože se za ošetření téměř vždy výrazně připlácí. Nebezpečí hrozí zejména při práci, sportu a u delších pobytů v divočině.

Bezpečnost

V Norsku v podstatě neexistují vyloženě nebezpečné oblasti, přesto se vyplatí dodržovat základní pravidla osobní bezpečnosti. Zejména v noci se vyhněte různým opuštěným a podezřelým místům, také si dávejte pozor na kapesní krádeže.

Norsko je velice rozlehlé a zejména na severu minimálně osídlené. Pokud plánujete delší výpravy do divočiny, určitě věnujte dostatek času přípravě. Nezbytností je dostatečně zásobená lékárnička, kvalitní obuv a dostatek teplého a nepromokavého oblečení. I v létě se může počasí na horách rychle změnit ve sněžení. Důležitá je také příprava tras, protože v řadě oblastí se můžete snadno a na dlouho ztratit. Samostatnou kapitolou jsou norské řeky, které dalece přesahují schopnosti většiny českých vodáků. Jejich sílu se nevyplatí podceňovat, u mnoha z nich budete mít co dělat i na velkých raftech. Nebezpečná zvířata se v Norsku prakticky nevyskytují, nejnebezpečnější jsou zpravidla srážky se sobem nebo losem na silnici.

Za volant smíte usednout i s 0,2 promile alkoholu v krvi, raději však nepijte vůbec. Za porušování předpisů či opilost za volantem jsou velmi tvrdé pokuty. Zvýšené opatrnosti dbejte zejména na úzkých horských silnicích a při najíždění na trajekty. Pozor také na zvířata na silnici, zejména na severu se běžně setkáte se sobem či losem.

Zdravotnická zařízení a lékárny

Na jihu obvykle není s dostupností lékárny či lékařských zařízení žádný problém, zejména dále na severu však počítejte s velmi řídkým osídlením. První pomoc lze přivolat na čísle 113. Kromě hospitalizace se za vše doplácí, u stomatologa dokonce platíte plnou částku a platí se i za odvoz do nemocnice. Pokud berete pravidelně léky, vezměte si s sebou dostatečnou zásobu a kopii receptu. Není nutné žádné speciální očkování, ale pro delší pobyty v přírodě se vyplatí očkování proti klíšťové encefalitidě a hepatitidě A + B.

Zdravotní pojištění

Norsko sice není členem EU, ale uznává českou kartičku zdravotního pojištění. Musíte však počítat s nemalými doplatky, děti do 16 let nedoplácí. Vyplatí se proto sjednat komerční připojištění, zejména pokud plánujete delší pobyt či rizikovější aktivity. Většinou lze většinu nákladů na lékařské ošetření získat zpět prostřednictvím české zdravotní pojišťovny, může to však být poměrně náročné. Doplatek se u většiny ošetření pohybuje v prvních stovkách NOK, za modrý recept doplácíte 38 % (max. 520 NOK), ostatní recepty musíte uhradit celé. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Norsko není členem EU, má však velmi těsné vazby s EHP a občané ČR smí v Norsku pracovat i bez pracovního povolení. Platí však povinnost nahlásit svůj pobyt úřadům, pokud zde pobýváte déle než 3 měsíce. Poněkud složitější situace nastává v případě sociálního a zdravotního pojištění, aktuální informace je lepší ověřit na OSSZ a u zdravotní pojišťovny. Místo a výše zdanění závisí na délce pracovního pobytu, Norsko má sice smlouvu o dvojím zdanění, ale konkrétní postup raději vždy ověřte i na českých úřadech (FÚ, OSSZ), jinak by po vás mohli vymáhat doplacení odvodů či daní i v případě jejich zaplacení v Norsku.