Doprava v Norsku

Norsko je opravdu velmi velké a zejména jeho severní polovina nedisponuje právě nejlepší infrastrukturou. Díky cenám místní dopravy a velkým vzdálenostem je často nejlevnější letecká doprava. Pro studenty mohou být zajímavé také měsíční vlakové jízdenky a skupiny mohou výhodně využít dopravu autem.

Autobusy v Norsku

V Norsku funguje několik autobusových dopravců, jejich síť je však poměrně řídká a nejsou právě nejlevnější. Výhodou je možnost zastávky prakticky kdekoliv po cestě, řidiči také běžně nabírají cestující u samot mimo zastávky. Mezi nejrozšířenější dopravce patří Nor-way bussekspress, dále na severu však musíte využít konkurence v podobě Nordland, Troms a Finnmark. Autobus je sice levnější než vlak, ale přesto je dost drahý (cca 1 NOK/km) a slevy se moc nenabízí.

Vlaky v Norsku

Doprava vlakem je komfortní, ale také velmi drahá, navíc je vlakových tratí jen několik. Pokud cestujete na sever, skončí vaše možnosti už v Bodø. Do severnějšího Narviku sice vede železnice, ale pouze ze Švédska. Vlaky bývají i přes vysokou cenu poměrně plné, takže ani majitelé EuroPassu či InterRailu by neměli váhat s rezervací místenky. Několik dní dopředu lze přes stránky norských drah koupit omezené jízdenky minipris za fixní cenu. Tyto jízdenky jsou až několikrát levnější než běžné, ale je jich jen omezený počet pro každý spoj.

Auto

V případě častějších přesunů ve více lidech je auto jednoznačně nejlevnější řešení. Norsko disponuje poměrně hustou sítí kvalitních (leč úzkých) silnic. Maximální povolená rychlost mimo obec je 90 km/h a v obci 50 km/h. Povolená hranice alkoholu je 0,2 promile, ale vzhledem k tvrdé prohibici není příliš dobré zbytečně provokovat. Na rozdíl od zbytku Skandinávie zpoplatňuje Norsko některé úseky silnic, zejména při vjezdu do měst, a také se platí za některé mosty a tunely. Platit lze předem kartou, popřípadě u některých čerpacích stanic (s označením Kr). Další informace naleznete přímo na stránkách Autopass a také na správě silnic.

Trajekty v Norsku

Fjordů a tím pádem i trajektů si v Norsku opravdu užijete hojně. Na běžných trasách obvykle jezdí dostatek spojů, takže nemusíte řešit rezervace předem, navíc je přejezd fjordu často otázkou maximálně desítek minut. Objíždění se většinou nevyplatí, protože fjordy vedou i desítky kilometrů do vnitrozemí. V posledních letech se staví řada mostů a tunelů, většina je naštěstí zdarma.

MHD v Norsku

Městská doprava není v Norsku zvládnuta zrovna dobře. V Oslu funguje 6 linek metra a samozřejmě značné množství linek autobusů a tramvají, většina však poněkud nelogicky projíždí centrem a paprskovitě se rozbíhají. Lístky se kupují v automatech, ale mimo Oslo se někde musí kupovat u řidiče. Cena za jízdenky je velmi vysoká, navíc nemusí být jen časově omezené, ale platí pouze jednosměrně. V každém městě tedy budete muset rozluštit systém pásem i jízdenek.