Dovolená v Norsku

Do Norska lze vyrazit kdykoliv během roku, ale zejména v zimě je třeba počítat s výrazně nižšími teplotami a také velmi krátkou denní dobou. Norsko není úplně ideální destinací pro milovníky architektury, ale pro přírodovědce, turisty, vodáky a rybáře je to doslova ráj.

Jakou dovolenou vybrat?

Kulturu a památky lze nejlépe obdivovat ve městech Oslo, Bergen a Trondheim, severská města jsou poměrně jednoduchá. Zájemci o pěší turistiku mohou vyrazit prakticky do všech norských pohoří a národních parků, vždy se najde dostatek pěších tras i zázemí pro táboření. Do Norska také často jezdí rybáři, řeky jsou plné lososů a pstruhů a k dispozici jsou i speciální zájezdy na mořský či jezerní rybolov. Divoké řeky jsou rájem vodáků, zde však je třeba mít na paměti, že i nejdivočejší česká řeka za povodně se stěží blíží norskému standardu. V zimě je populární zejména pozorování polárních září a běžkování.

Nejnavštěvovanější místa

Velmi navštěvovaná jsou samozřejmě velká města, zejména hlavní město Oslo. Mezi nejnavštěvovanější památky patří muzeum Kon-tiki, Nansenovo muzeum s lodí Fram, muzeum vikingských lodí a případně také Munchovo muzeum a Národní galerie. Dále je často navštěvován královský palác, parlament, radnice a Vigelandův park se známými sochami. V Bergenu je navštěvován starý hanzovní přístav Bryggen a bývalý královský hrad. V Trondheimu je velmi populární gotická katedrála, kde dodnes probíhají korunovace králů a jsou zde ostatky svatého Olafa. Populární jsou také dřevěné stavby ve Stavangeru nebo hornické městečko Røros. Mezi velmi oblíbená místa patří také Geirangerfjord, Cesta trollů či pohoří Jotunheimen s nejvyšším vrcholem Skandinávie. Náročnější cestovatelé jezdí i daleko na sever na souostroví Lofoty či na nejsevernější mys Evropy Nordkapp.

JotunheimenNárodní park Jotunheimen (Autor gumuz CC) Muzeum Kon TikiMuzeum Kon Tiki (Autor stud CC)

Méně známá místa v Norsku

Norsko není právě nejbohatší na památky, které se navíc koncentrují zejména v několika málo městech na jihu. Pro milovníky pěší turistiky je však Norsko doslova ráj. Zajímavá je například náhorní plošina Hardangervidda, pohoří Rondane a Dovrefjell či ledovec Svartissen. Poměrně málo známé jsou národní parky Rago a Øvre Pasvik. Norsko je hornaté a zejména dále k severu velmi málo obydlené, takže zde jsou téměř neomezené možnosti k poznávání severské přírody.