Doprava do Norska

Do Norska se lze dostat prakticky libovolným způsobem, většina možností je však poměrně drahá. V zásadě se téměř vždy jedná o volbu ceny a doby na cestu, severní oblasti Norska jsou od ČR opravdu velmi daleko.

Letecky do Norska

Do Norska pravidelně létají linky SAS, ČSA a Norwegian Air Shuttle, nejčastěji do Osla, ale také do dalších měst. Zpáteční letenky lze sehnat již od 4000 Kč i v sezóně. Především pro kratší pobyty v jednom místě je tak letecká doprava jasný vítěz.

Autobusem do Norska

Do Norska jezdí několik dopravců, zpáteční jízdenka do Osla se pohybuje těsně pod hranicí 4000 Kč. Na autobus lze sice získat ještě slevy, ale cesta do Osla trvá nepříjemných 24 hodin a to jste teprve úplně na jihu země.

Vlakem do Norska

Cesta vlakem do Norska je dražší než letenka a také trvá velmi dlouho, vyplatí se proto zejména v kombinaci s dalšími zastávkami po cestě. Studenti mohou také využít výhodných jízdenek EuroPass či InterRail a případně je zkombinovat s měsíční jízdenkou pro Skandinávii či samotné Norsko. Pokud však cestujete pouze do Norska, je často výhodnější letět do Osla a koupit pouze měsíční jízdenku pro Norsko.

Autem do Norska

Pokud plánujete delší pobyt a časté přesuny, může být výhodná cesta autem. Obrovskou výhodou je zejména možnost vezení dostatečných vlastních zásob, protože jídlo je v Norsku velice drahé. V Německu, Dánsku ani Švédsku neplatíte dálniční poplatky, ale připravte se na poplatky za trajekt a či most mezi Dánskem a Švédskem. V Norsku jsou některé úseky dálnic, vjezdy do měst, tunely a mosty zpoplatněny.

Trajekty do Norska

Cestou do Norska se trajektu můžete vyhnout pouze cestou přes Dánsko a využitím placeného mostu přes úžinu Øresund do Švédska, každopádně s poplatkem za most či trajekt je třeba počítat. Při cestě autobusem či vlakem samozřejmě nic nepřiplácíte.