Ubytování v Norsku

V Norsku se ubytujete bez problémů, ale musíte počítat s vyšší cenou. I hostely jsou zde poměrně drahé a navíc není síť mládežnických ubytoven a hostelů příliš hustá, naštěstí je zde dost kempů i s chatkami. Také je povoleno volné táboření.

Volné táboření

V Norsku stále platí velmi mírná omezení volného táboření a kempování, v posledních letech ale začíná s turistickým ruchem značně přituhovat. Teoreticky smíte tábořit i na soukromém pozemku, pokud jste alespoň 150 m od domu. Optání předem se považuje za slušnost a většinou je vhodné tábořit dostatečně daleko od staveb. Někteří majitelé pozemků však již rozmisťují cedule se zákazem kempování, další zákazy se začínají množit i na odpočívadlech podél frekventovaných turistických tras. V divočině lze stále tábořit bez problémů, na řadě míst jsou stále k dispozici loučky a odpočívadla pro táboření, někde dokonce i s toaletami a pitnou vodou. Od 15. dubna do 15. září platí zákaz rozdělávání ohňů mimo vyhrazená místa, ale většinou se nedodržuje.

Kempy a veřejná tábořiště

Po celém Norsku je k dispozici poměrně hustá síť kempů, většinou jsou k dispozici i přípojky pro obytné vozy a chatky. Obvyklá cena bývá paušálně 100-200 NOK za stan a auto, někde se připlácí i podle počtu osob. Teplá sprcha stojí většinou 10 NOK, občas bývá už v ceně ubytování. Sociální zařízení jsou v dobrém stavu a čistá, k dispozici bývá i kuchyně a společenská místnost. Více informací o kempech naleznete na CampingNorge.no.

Horské chaty

V národních parcích a na horách můžete narazit na neobsluhované chaty turistického spolku DNT. Některé z těchto chat jsou odemčené a smíte je využít, nicméně jsou zpoplatněné a očekává se, že poplatek vhodíte v obálce do kasičky. Pokud v chatě něco spotřebujete, snažte se to doplnit nebo zde nechte něco jiného výměnou. Chaty s obsluhou fungují stejně jako u nás, počítejte s cenou několika stovek NOK za nocleh.

Hostely a B&B

S počtem hostelů to v Norsku není zrovna ideální a i jejich cena je vyšší než ve většině evropských zemí. Za noc zaplatíte od 200 do 400 NOK. Klasické ubytování B&B zde není až tolik rozšířené, ale lze narazit na možnost ubytování v soukromí i za ceny podobné hostelům. Vždy se vyplatí včasná rezervace předem, o cenově dostupné ubytování je v sezóně velký zájem a někdy mají problém i kempy.

Hotely

Zejména v hustěji osídlených oblastech na jihu narazíte na dostatek kvalitních hotelů, počítejte však s cenou za noc od 500 NOK na osobu. Hotely nabízí opravdu kvalitní služby, ale vzhledem k ceně práce v Norsku jsou velmi drahé.

Apartmány a domy k pronajmutí

Velké oblibě se těší různé domky a chaty, které se pronajímají nejčastěji po týdenních cyklech. Rybáři si často pronajímají domky na pobřeží, kde mají obvykle k dispozici i vlastní motorový člun. Platí se buď pevná částka za osobu nebo celá chata paušálem, v každém případě vychází ceny poměrně příznivě. Chatky v kempech i hostely vychází často jen o málo levněji.