Fauna v Norsku

Norsko je velmi rozlehlé a zasahuje do tří klimatických pásů, většina však leží v chladných oblastech a biodiverzita je zde proto nižší. Velmi pestré je zejména ptactvo, mořské ryby a bezobratlí.

Typickými zástupci suchozemské fauny jsou především savci. Celkem běžnými zástupci jsou sobi a losi, méně další druhy vysoké zvěře. Vzácně se vyskytují také pižmoni, kteří sem byli dovezeni z Grónska. Z dravců se velmi vzácně objevují vlci a rysi, u hranic s Ruskem a Švédskem se ojediněle vyskytnou i medvědi. Z menších druhů jsou běžní typičtí evropští savci jako lišky, bobři, vydry, jezevci, veverky, kuny, zajíci, ježci a různí drobní hlodavci. Vzácnější jsou severští predátoři rosomák a liška polární.

V Norsku žije přibližně 450 druhů ptáků a více než polovina zde hnízdí, většinou se jedná o vodní ptactvo. Běžné jsou různé druhy kachen, potápek, racků, terejů a buřňáků. Typický je také neohrabaný papuchalk. Suchozemské druhy zastupují různé sýkorky, kosi, vrány, labutě, bažanti, tetřevi a bělokur. Z dravců stojí za zmínku sovice sněžná, jestřáb a ohrožený orel mořský.

Norské řeky jsou velmi proslulé rybami, pořádá se zde řada rybářských zájezdů. Mezi nejhojnější patří různé druhy pstruhů a lososi.

Mezi mořské savce patří několik druhů tuleňů, plejtváci, kosatky, delfíni a sviňuchy.  Bezuzdný rybolov měl v minulosti za následek dramatický úbytek sleďů i tresek, populace ani po několika desetiletích ochrany nedosahují normálních stavů. Velrybu grónskou se podařilo vyhubit a plejtváci jsou stále velmi ohrožení, stejně jako mroži. Z bezobratlých jsou významní zejména krabi, krevety a různé druhy mlžů. Rybolov je doposud velmi významnou součástí hospodářství a je také předmětem řady sporů Norska s EU.