Bezpečnost a zdraví ve Finsku

Finsko je vyspělá a velmi bezpečná země, takže se není třeba zbytečně obávat. Je však třeba myslet na dostatečné zdravotní pojištění, protože služby lékařů jsou zde velmi drahé a připlácí se téměř za vše.

Bezpečnost ve Finsku

Finsko je velmi bezpečná a tolerantní země, přesto se raději v noci vyhněte osamělým městským částem. Z běžných městských nebezpečí hrozí v podstatě jen kapesní krádeže.

Finsko je na naše poměry velmi rozlehlé a zejména Laponsko je velmi řídce osídlené. Pro výpravy do těchto oblastí se dobře informujte o místních poměrech a počasí. Vyplatí se také zabalit dostatek  teplého a nepromokavého oblečení, za polárním kruhem může i v létě sněžit. Pokud plánujete delší pobyty či přechody v divočině, určitě nezapomeňte přibalit dostatečně vybavenou lékárničku a seznamte se s možnostmi přivolání pomoci. Od zvířat mnoho nebezpečí nehrozí, medvědi a vlci jsou velmi vzácní a plaší, raději však neprovokujte poměrně hojné losy.

Ve Finsku je povoleno řídit s 0,05 promile alkoholu v krvi, za nedodržení hrozí okamžité odebrání řidičského průkazu. Za dopravní přestupky hrozí poměrně vysoké pokuty, body sice nedostanete, ale přestupky se evidují. Řidiči ve Finsku jezdí slušně a ohleduplně, ale velkým nebezpečím jsou sobi a losi, kteří ročně způsobí přes 6000 nehod.

Zdravotnická zařízení a lékárny ve Finsku

Na jihu je poměrně hustá síť lékáren a zdravotnických zařízení, v Laponsku může být s dostupností lékařské péče trochu problém. Lékařskou pomoc lze přivolat na obvyklém čísle 112. V lékárně platíte hotově a téměř za vše se doplácí, vezměte si proto dostatečnou zásobu léků a kopie od receptů. Povinné očkování se nevyžaduje, pro pobyty v přírodě se vyplatí očkování na hepatitidu A + B a klíšťovou encefalitidu.

Zdravotní pojištění ve Finsku

Ve Finsku platí evropský průkaz zdravotního pojištění, téměř za vše se ale doplácí. Pokud plánujete delší pobyt či rizikovější aktivity, raději si sjednejte dostatečné připojištění. Za ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních platíte pouze doplatek, u soukromých lékařů, stomatologů a v lékárně platíte celou částku. Menší úkony a lékařské kontroly stojí do 30 €, stomatologické ošetření či ambulantní chirurgický zákrok jsou obvykle do 100 €. Vždy si uschovejte účty a recepty za léky, většinou lze více jak polovinu nákladů refundovat přes finskou správu sociálního zabezpečení Kela. Pokud to z nějakého důvodu nezvládnete, můžete o refundaci požádat i českou zdravotní pojišťovnu. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Pokud hodláte ve Finsku delší dobu pracovat, musíte si v ČR odhlásit zdravotní pojištění a přihlásit si ho ve Finsku. Dnem nástupu do zaměstnání přestává platit české zdravotní pojištění a naopak dnem ukončení pracovního poměru zase nastává povinnost opět ho přihlásit. Doklady o zaplacení zdravotního pojištění ve Finsku předejte české zdravotní pojišťovně, jinak po vás může vymáhat doplacení pojistného! Snažte se vyhnout souběhu zaměstnání ve Finsku a v ČR, jinak budete muset platit zdravotní pojištění dvakrát. Také pozor na povinnost přehlásit živnost do Finska, pokud tam budete dlouhodobě pobývat a podnikat.