Fauna ve Finsku

Finsko je po Švédsku druhou největší zemí v EU a je vyhlášené svým ohleduplným přístupem k životnímu prostředí. Díky chladnějšímu klimatu je zde sice poněkud chudší suchozemská fauna, ale zato zde žije mnoho druhů ptactva a pestré společenstvo mořských živočichů.

Ze savců téměř jistě potkáte soby a losy, kterých je ve Finsku velmi mnoho. Losi jsou paradoxně jedním z nejnebezpečnějších zvířat, protože mají na svědomí stovky vážných dopravních nehod ročně. Větší dravci byli dříve intenzivně hubeni a dnes jsou většinou vzácní. Poměrně hojní jsou medvědi, zejména v Karélii, vlci, lišky a rosomáci se vzácně vyskytují především v Laponsku. Docela rozšíření jsou bobři, lumíci, zající, severský zajíc bělák, kuny, veverky a další obvyklí drobní savci. Dejte si pozor na poměrně hojný výskyt zmijí. Mezi metlu severu patří vyhlášená hejna krvežíznivých komárů, takže si nezapomeňte repelent.

Z ptáků převládají vodní a mořské druhy, především různé druhy kachen, rybáků a racků, dále potápky, volavky, labutě a buřňáci. Ze suchozemských druhů jsou zajímaví zejména bělokurové, tetřevi, tetřívci a vzácný jeřábek lesní. Poměrně hojná je i sovice sněžná, která zde dorůstá značné velikosti. Na jihu se setkáme i s druhy běžnými v ČRm jedná se například o běžné sýkory, sojku, kosa a další. Z dravců jsou zajímaví orlovec říční a káně rolné.

Finsko se nazývá zemí jezer a rybolov je zde velmi populární. Mezi oblíbené druhy patří zejména pstruzi, štiky, okouni a lososi. S povolením si místní obvykle hlavu příliš nelámou, ale pro vyhlášené rybářské destinace je lepší zavčasu vyřídit rybářský lístek.

Rybolov je důležitou součástí finského hospodářství a v mnoha oblastech je mořská fauna nedílnou součástí jídelníčku. Běžně se loví sledi, tresky, lososi a makrely, oblíbení jsou také úhoři a platýzi. Na jídlením lístku nechybí ani krevety a různé druhy krabů a mlžů. Na pobřeží můžete potkat několik druhů tuleňů, jeden endemický poddruh tuleně kroužkového žije dokonce u sladkovodního jezera Saimaa. Dále na moři můžete potkat i velryby či delfíny.