Obyvatelstvo Finska

Finsko patří mezi ekonomicky i sociálně nejvyspělejší státy na světě, přestože většina rozvoje nastala až ve 20. století. Bylo také první zemí na světě, která představila neomezené volební právo pro ženy a vzdělávací systém patří mezi světovou špičku. Finsko je řazeno mezi nejmírumilovnější, nejtolerantnější a nejvíce rozvinuté státy světa.

Obyvatelstvo

Finsko má v současnosti okolo 5,4 milionu obyvatel, většina žije ve městech na jihu země. Přibližně 600 tisíc obyvatel žije přímo v Helsinkách a jednou tolik i v přilehlých příměstských oblastech. Ve Finsku žije jen 3,5 % cizinců, zejména Švédů, Rusů a Estonců.

Finové jsou slušní, spořádaní, přátelští a také velmi spokojení. Není divu, podle některých zdrojů je totiž Finsko na prvním místě v kvalitě života.

Jazyky

Hlavním jazykem je finština, která je rodným jazykem přibližně 90 % Finů. Z dalších jazyků je rozšířená zejména švédština a laponština, v některých specifických regionech se používají i místní dialekty a karelština. Finština je jedním z mála ugrofinských jazyků v Evropě a je příbuzná zejména estonštině, karelštině, laponštině a maďarštině. 63 % Finů mluví anglicky, 18 % německy a 3 % francouzsky.

Náboženství

O původních náboženstvích Finů se mnoho neví, protože v podstatě netvořili jednotný národ. Uctívána byla různá pohanská božstva a rozšířený byl také šamanizmus. Od 12. století došlo k postupné katolizaci, ale po nástupu Gustava Vasy na švédský trůn došlo k přechodu na luteránství i v tehdy podřízeném Finsku. V současnosti se přes 76 % obyvatel hlásí k Evangelické luteránské církvi Finska, ale pouhá 2 % jsou pravidelnými návštěvníky kostela. Obyvatel bez vyznání je 21 % a skromný zbytek obsazují dohromady katolíci, muslimové a ortodoxní křesťané.