Doprava ve Finsku

Jako všude ve Skandinávii je ve Finsku doprava poměrně kvalitní, nicméně hodně drahá. Na delší přesuny se často dokonce vyplatí vnitrostátní letenky a pro větší skupiny či časté přesuny vychází jednoznačně nejlépe auto. Pro studenty se nabízí různé slevy, nejvýhodnější jsou dlouhodobé jízdenky na vlak.

Autobusy ve Finsku

Síť autobusových dopravců je poměrně hustá a lze se dostat téměř kamkoliv, na delší vzdálenosti je však autobus často cenově nevýhodný. Studenti si mohou vyřídit kartu na slevu a potom mají dálkové autobusy až o 50 % levnější. Jízdní řády a další informace lze nalézt na webu Matkahuolto.fi.

Vlaky ve Finsku

Vlaky jsou tradičně čisté a velmi pohodlné, ale bohužel také dost drahé. Finsko má cca 4000 km železnic, což je na tak obrovskou zemi poměrně málo, ale na cesty do Laponska či z východu na západ je vlak nejlepším řešením. Vlaky nabízí řadu různých slev, kromě klasických RailPass a InterRail platí i skandinávský Scanrail a Finnrailpass. Další informace a jízdní řády naleznete na Vr.fi.

Auto

Pro cesty ve skupině či časté přesuny je auto jednoznačně nejlevnějším řešením. Finsko má přes 50 tisíc kilometrů asfaltových silnic, které jsou udržované v dobrém stavu. Dálnic je málo, ale jsou zdarma, stejně jako tunely a mosty. Maximální povolená rychlost na dálnici je 120 km/h, mimo obec od 80 do 100 km/h a v obci 50 km/h. Svícení je povinné po celý rok, v zimě jsou povinné zimní pneumatiky s hloubkou dezénu minimálně 3 mm. Povolená hranice alkoholu je 0,05 promile, postihy za alkohol i porušování předpisů jsou přísné.

Trajekty ve Finsku

Ve Finsku operuje řada plavebních společností, kromě cest do dalších zemí je však většinou nepotřebujete. Strategická spojení přes různé kanály a řeky obvykle obsluhuje státní dopravce zdarma.

MHD ve Finsku

Ve většině měst operuje poměrně hustá a spolehlivá síť MHD, bohužel však obvykle vychází poměrně draho. Nejčastější jsou autobusy, jediné metro funguje v Helsinkách. Pozor na noční spoje, kromě Helsinek fungují jen ojediněle.

Kolo

Cyklistika není tak populární jako například v Dánsku, ale i zde se setkáte s cyklisty poměrně často, zejména na jihu a ve městech.