Ubytování v Dánsku

Stejně jako v ostatních vyspělých zemích není s ubytováním v Dánsku problém a existuje zde řada možností ve všech cenových kategoriích. Pro skromnější cestovatele jsou k dispozici kempy, hostely a B&B. Náročnější mohou využít bohaté sítě hotelů až po ty opravdu luxusní. V Dánsku, na rozdíl od zbytku Skandinávie, není povoleno volné stanování.

Kempy

V Dánsku lze využít přibližně 600 oficiálních kempů, cena za noc se v sezóně pohybuje mezi 40 až 100 Dkk za osobu. Kempy jsou často zobrazeny v autoatlasech, další informace lze získat v hojných infocentrech.

Ubytovny, youth hostely a hostely

Nejlevnější ubytování pod střechou poskytují různé druhy ubytoven a hostelů. Nenechte se odradit ani termínem youth hostel, bez problému se zde ubytují například i rodiny s dětmi. Ceny nejlevnějších ubytoven se pohybují od 120 Dkk za noc v případě dormitory, tedy pokojů pro více lidí (10-12). Pozor, některé ubytovny neakceptují spacáky a musíte mít vlastní povlečení, nebo si za poplatek nějaké zapůjčit! Hostely obvykle poskytují menší komfort než hotel, ale také jsou výrazně levnější. Obvyklé ceny se pohybují od 200 Dkk za noc. Ubytovny i hostely nabízí snídaně, cena se obvykle pohybuje od 60 Dkk nahoru. Přehled hostelů můžete najít na DanHostel.dk nebo na řadě velkých vyhledávačů hostelů jako například http://www.booking.com. Pokud jste členy některého hostelového klubu. Můžete získat poměrně významné slevy.

B&B

Oblíbené ubytování Bed and Breakfest nabízí řada soukromníků a drobných penzionů. Kvalita ubytování je obvykle poměrně vysoká a ceny levnějších B&B začínají již od cca 150 Dkk. Při započtení snídaně a případně dalších poplatků za sprchu, povlečení a případně internet tak může B&B vyjít dokonce levněji než hostel. Slušný přehled B&B najdete na webu BedAndBreakfast.dk.

Hotely

Hotely různé kvality se vyskytují především ve větších městech a v turistických oblastech. Ceny se pohybují podle počtu hvězdiček a podle lokality od cca 500 Dkk za noc až po několik tisíc Dkk. Hotely obvykle nabízí i další zázemí jako kvalitní restaurace, bazény, sportoviště a různé druhy zábavy.

Ubytování na statku

Pobyty na statku (někdy také summer house) jsou velmi oblíbené, pronajímají se zejména domy na západním pobřeží. Statkáři mají často nějaký menší domek, který přes léto pronajímají turistům. Obvykle se pronajímá celý dům, nájem se objednává po celých týdnech. Tyto typy pobytů nabízí i české CK, pokud si ale seženete ubytování sami, můžete významně ušetřit. Vyplatí se plánovat dopředu, dobré lokality bývají často zamluvené měsíce dopředu.

Dlouhodobé ubytování

Pokud cestujete do Dánska za studiem či za prací, určitě se vyplatí sehnat dlouhodobější bydlení. Studenti obvykle využívají koleje (kollegier), které bývají podstatně luxusnější než jejich české protějšky. Ceny za ubytování na kolejích včetně všech služeb se pohybuje okolo 2000-2500 Dkk. Pokud potřebujete bydlet v soukromí, pronájem pokoje vyjde podle lokality na 1500-3000 Dkk měsíčně, ve větších městech o něco dráž. Za slušné ubytování na venkově i se snídaní zaplatíte okolo 3000 Dkk měsíčně.