Doprava v Dánsku

Dánsko je bezesporu velmi vyspělá země a má hustou síť různých druhů vnitrostátní dopravy. Musíte však počítat s cenou poněkud vyšší než v ČR, velmi se vyplatí používat různé zvýhodněné jízdenky a akční slevy, často ušetříte až více než polovinu ceny jízdného. Dobrou základní pomůckou pro plánování dopravy je portál Rejseplanen.dk, další informace o dopravcích získáte také na webu visitdenmark.com.

Autobusy v Dánsku

Po Dánsku jezdí hustá síť autobusových linek, ale podobně jako v ČR jde o řadu různých dopravců. Autobusy jezdí na čas a často navazují na vlakové spoje. Velkou výhodou je výrazně nižší cena oproti vlaku, ale zase se podstatně hůře uplatňují slevy.

Hromadná doprava - Dánský autobusHromadná doprava - Dánský autobus (Autor peterleth CC)

Vlaky v Dánsku

Vlaky v Dánsku jsou spolehlivé, čisté a pohodlné, nicméně při běžných cenách také hodně drahé. Dánsko má přes 2000 km železničních tras, které obsluhují státní dráhy DSB. Na vlak lze uplatnit různé slevy, které mohou cenu velmi výrazně snížit. Přímo v Dánsku lze zakoupit Orange ticket, který poskytuje slevu 30 % na cesty mezi regiony (tedy nikoliv lokální spoje). Pokud máte žlutou kartu a je vám do 26 let, můžete si pořídit Wild card, která poskytuje slevu 50 % a v pátek a v neděli 25 %. Velmi zajímavé jsou také různé cestovatelské lístky, které poskytují obrovské slevy a zpravidla platí několik dnů až několik týdnů. Jedná se například o lístky InterRail nebo ScanRail. Některé typy cestovatelských lístků, které platí obvykle po několik týdnů pro několik zemí s paušální cenou lze zakoupit i přímo u Českých drah, studenti mají ještě další slevy.

Auto v Dánsku

Dánsko nemá příliš hustou síť dálnic, ale má přiměřenou síť kvalitních silnic. Vyplatí se dodržovat předpisy a omezení rychlostí, pokuty jsou velmi vysoké. V obci smíte jet 50 km/h, mimo obec 80 km/h a po dálnici 130 km/h, platí povinné celodenní svícení. Auto si lze v Dánsku bez problémů půjčit, podmínkou je věk nad 20 let. Ceny se pohybují od 60 € za den a 350 € za týden. Dálnice jsou bez poplatku, někde se ale platí mýtné za mosty.

Trajekty v Dánsku

Dánsko má více než 400 ostrovů, na řadu z nich sice vedou mosty, přesto jsou trajekty nezbytnou částí dopravy. Operuje zde řada dopravců a po obvyklých trasách jezdí trajekty velmi často. Pro cesty trajektem zejména mimo Dánsko se vyplatí včasná rezervace, která ušetří peníze i případné nervy a čekání u trajektu.

Trajekt ScandlinesTrajekt Scandlines (Autor newsoresund CC)

MHD v Dánsku

Ve většině dánských měst funguje hustá a spolehlivá síť MHD. Nejčastější jsou autobusy a v Kodani i městské vlasky S-tog a metro. Jednotlivé jízdenky jsou velmi drahé, pro více jízd se vyplatí celodenní, týdenní nebo měsíční jízdenky. Za pouhé 2-3 jízdy často zaplatíte víc než za celodenní jízdenku.

Kolo v Dánsku

Podobně jako v Nizozemí je v Dánsku kolo hlavním dopravní prostředkem na kratší vzdálenosti. Místní jezdí na kole skoro všude a za každého počasí, doprava je cyklistice výrazně přizpůsobená a téměř všude je hustá síť cyklostezek. Kolo si můžete za mírný poplatek půjčit v řadě půjčoven.