Bezpečnost a zdraví v Dánsku
Dánsko je velmi bezpečná země a má zdravotnictví na vysoké úrovni. Otázky ohledně zdraví se spíše týkají vyřizování pojištění, síť lékáren i zdravotnických zařízení je dostatečně hustá a na vysoké úrovni.
Bezpečnost v Dánsku
V Dánsku nejsou vyloženě nebezpečné oblasti, ale samozřejmě se vyplatí dodržovat obvyklá pravidla. Zejména po setmění se vyhýbejte opuštěným městským oblastem a dávejte si pozor na kapesní krádeže. V Dánsku je povoleno řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi. Postihy za dopravní přestupky jsou velmi vysoké. Zvýšené opatrnosti dbejte také na trajektech, zejména za špatného počasí.
Zdravotnictví a lékárny v Dánsku
Zdravotnictví je v Dánsku na velmi dobré úrovni, není se třeba ničeho obávat. Lékařskou pomoc lze přivolat na sdruženém čísle 112, stejně jako v ČR. Pokud potřebujete pomoc v konkrétní lokalitě, můžete využít seznam non-stop lékáren a seznam pohotovostí v jednotlivých regionech. V lékárnách počítejte s nemalým doplatkem a to i u léků na předpis, část doplatků lze zpětně vyžádat od české pojišťovny či získat zpět ze zdravotního připojištění. Pokud potřebujete pravidelně užívat léky, raději se dostatečně zásobte předem v ČR a vezměte s sebou kopii receptu. Na očkování nejsou žádné požadavky, nad rámec povinností má význam pouze očkování proti žloutence a klíšťové encefalitidě, rizika jsou však obecně nízká.
Zdravotní pojištění v Dánsku
Pro občany ČR stačí pro kratší návštěvy Dánska vlastnictví evropského zdravotního průkazu, který zajišťuje stejné služby, jako byste měli veřejné zdravotní pojištění přímo v Dánsku. Musíte však počítat s doplatkem u řady služeb, zejména u zubaře a v lékárnách jsou doplatky vysoké. Tyto doplatky však můžete zpětně získat od zdravotní pojišťovny v ČR, nezapomeňte si proto vzít účet. Částky za ošetření v soukromých zdravotnických zařízeních a případné náklady na repatriaci ostatků či převoz zpět do ČR pojišťovna nehradí! Pokud počítáte s delším pobytem, většími zdravotními riziky či máte zdravotní obtíže, může být vhodnou volbou komerční připojištění, které hradí i nadstandardní služby a doplatky.
Pokud budete v Dánsku pracovat, musíte se v ČR odhlásit ze zdravotního pojištění a vrátit pojišťovně průkazku pojištěnce. Průkaz pojištěnce vám platí až do nástupu do zaměstnání. Pokud předem víte, kdy nastupujete do zaměstnání, nahlašte termíny pojišťovně předem. Po návratu či ukončení zaměstnání opět podléháte povinnému pojištění v ČR, které musíte nahlásit. Nezapomeňte pojišťovně doložit zaplacení zdravotního pojištění v Dánsku v době zaměstnání, jinak po vás bude vymáhat doplacení pojistného! Pokud máte souběh zaměstnání v ČR i v zahraničí, měla by vám okresní správa sociálního zabezpečení vystavit formulář E101, který potom předkládáte v zahraničí a nemusíte platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění by měl platit dánský zaměstnavatel české pojišťovně, což bude nepochybně velmi zapeklitý úřední problém. Ideální je pracovat buď v ČR nebo v Dánsku, ale souběhu se vyhnout, jinak reálně hrozí, že budete platit pojištění dvakrát. Pokud máte v ČR živnost a chcete se v Dánsku zaměstnat, vzniká vám povinnost přehlásit živnost do Dánska!
Žlutá karta
Pokud budete v Dánsku déle než 3 měsíce, co nejdříve si zařiďte vydání CPR, což je jakási obdoba rodného čísla. Na základě CPR obdržíte také tzv. žlutou kartu, která slouží jako kartička zdravotního pojištění.
Vyřízení všech dokladů vyžaduje návštěvu několika úřadů a vydání žluté karty trvá až 2 měsíce, při delším pobytu proto raději navštivte úřady hned po příjezdu. Nejdříve si musíte vyřídit povolení k pobytu, potom na jeho základě CPR (pozor - potřebujete i oddací list a rodné listy dětí!) a nakonec žlutou kartu. Před odjezdem ze země si nezapomeňte odhlásit pobyt a vrátit žlutou kartu.