Dánská kultura

Dánsko je nejstarším existujícím královstvím, které svou tradici datuje až do dob Vikingů. Existuje zde také déle než 1000 let budovaná kulturní tradice. Řada významných památek se nachází v Kodani, ale muzea, galerie, divadla, hrady, kostely a kláštery naleznete téměř ve všech větších městech. Navštívit také můžete různé botanické zahrady a zoo. Zlatým hřebem jsou potom zábavní parky Legoland a Tivoli. V Legolandu však počítejte se vstupným až 350 Dkk a v Tivoli zhruba 150 Dkk.

V Dánsku můžete obdivovat řadu sbírek a muzeí všeho druhu. Do státních muzeí je vstup zdarma, do soukromých se vstup platí, obvykle počítejte s cenou v rozsahu 50 až 150 Dkk. Většina muzeí má jeden den v týdnu vstup zdarma, nejčastěji ve středu. Velmi příjemný je také vstup zdarma pro děti a mládež, často až do 18 let.

Zejména v letní sezóně se pořádá řada koncertů, nejčastěji v kostelech a na zámcích. V létě se koná také řada festivalů ve volné přírodě. Oblíbená jsou také kina, při návštěvě počítejte s cenou okolo 100 až 150 Dkk, ale většinou jsou k dispozici i všemožné slevy pro rodiny, děti a větší skupiny. Všechny knihovny v Dánsku jsou zcela zdarma.

Sport

V Dánsku je sport poměrně oblíbený a mnoho lidí udržuje sportovní postavu. Najdeme zde proto nespočet různých tělocvičen a sportovišť všeho druhu. K dispozici jsou například i hokejové a bruslařské stadiony, plovárny a vodní parky. Mezi oblíbené sporty venku patří především cyklistika, jogging, jachting, windsurfing a velmi oblíbený je také golf. Výjimečnému zájmu se také těší všechny druhy rybaření, ať již na sladkovodních jezerech či na moři.