Dovolená v Dánsku

Do Dánska lze vyrazit v kteroukoli roční dobu, pokud si ale chcete užít lepšího počasí, raději vyrazte v rozmezí května až září. V Dánsku je sice díky moři poněkud teplejší zima, ale zase zde často fouká a prší a zimní plískavice za teplot okolo nuly rozhodně nejsou nic příjemného.

Jakou dovolenou vybrat?

Dánsko má krásnou přírodu i bohatou kulturu a historii, dají se zde uskutečnit pobytové i poznávací zájezdy. Určitě můžete strávit spoustu času návštěvou hradů, zámků, muzeí a galerií. Zajímavé jsou také pobyty u moře, zejména pokud vás láká cyklistika, windsurfing, kajak nebo rybaření. Naopak fanoušky koupání Dánsko bohužel spíše zklame, moře je zde poměrně studené. Pokud vás láká nespoutaná příroda, raději vyražte ještě dál na sever. Dánsko je výrazně kulturní krajina a úseky volné přírody jsou zde poměrně malé. Zejména pobřežní oblasti jsou pro přírodovědce velmi zajímavé, ale delší pěší přechody budete v Dánsku provozovat jen těžko. Zajímavou alternativou však mohou být cyklistické výlety po vynikající síti cyklostezek.

Nejnavštěvovanější místa v Dánsku

Mezi turisty nejoblíbenější destinace patří bezesporu Kodaň, která disponuje nepřebernou řadou památek, muzeí a galerií. Abyste vše prošli, budete potřebovat alespoň týden. Mezi dvě hlavní pamětihodnosti Kodaně patří zábavní park Tivoli a socha Malé mořské víly. Turisty oblíbená je také oblast Nyhavn a sociální kolonie Christiania. Další v pořadí za Kodaní je bezesporu zábavní park Legoland, který leží na Jutském poloostrově u městečka Billund. Na ostrově Sjaelland nedaleko Helsingoru leží známý hrad Kronborg, kam William Shakespeare umístil děj Hamleta. Ve městě Odense na ostrově Fyn můžete navštívit rodiště Hanse Christiana Andersena, ale také řadu památek včetně katedrály sv. Knuta ze 13. století. V jižní části ostrova Fyn leží proslulý vodní zámek Egeskov Slot ze 16. století, který patří k nejkrásnějším v Evropě.

Letadlo Singapore airlinesLEGOLAND - letadlo Singapore airlines (Autor blue_quartz CC) Vesmírná loďLEGOLAND - Vesmírná loď (Autor blue_quartz CC)

Méně známá místa v Dánsku

Mnoho lidí chápe Dánsko jen jako průjezdní destinaci do dalších severských zemí, popřípadě navštíví jen nejznámější místa. V Dánsku se však nachází i řada dalších zajímavých míst. Druhé největší město Dánska je Aarhus, přezdívané také město kaváren. Najdete zde skanzen historických budov z celého Dánska a největší dánskou katedrálu. Za návštěvu určitě stojí také rozsáhlé muzeum umění AroS, vikingské muzeum či muzeum feminizmu Kvindemuseet. V nejstarším městě Dánska Ribe si budete připadat jako v minulosti. Mezi nejzajímavější oblasti Dánska patří jezerní krajina v okolí Silkeborg a Skanderborg.

Pokud vás láká příroda, vyplatí se zamířit spíše na pobřeží nebo na méně osídlené ostrovy. Oblíbenou přírodní zajímavostí jsou dánské křídové útesy Møns Klint, kde můžete navštívit geologické muzeum a také sami najít zkameněliny. Při návštěvě útesů ale dávejte pozor, sesuvy jsou zde poměrně časté a nebezpečné.

Møns KlintMøns Klint - Dánsko (Autor josefstuefer CC)