Doprava do Švédska

Do Švédska se dostanete všemi běžnými způsoby dopravy, konkrétní volba závisí zejména na počtu lidí a plánovaných aktivitách. Zejména severní oblasti Švédska jsou od ČR velmi vzdálené a při plánování dopravy hraje velkou roli i čas na cestu.

Autobusem do Švédska

Do Švédska jezdí několik dopravců, cena za jednosměrnou jízdenku se pohybuje okolo 2500 Kč. Cesta autobusem na jih Švédska trvá přes 20 hodin. Cesta autobusem tak nemá ve většině případů smysl, protože při včasném plánování obvykle není problém sehnat zpáteční letenku levněji a navíc ušetříte spoustu času.

Letecky do Švédska

Do Švédska pravidelně létají linky SAS a ČSA, nejčastěji do Stockholmu, ale není problém cestovat do jiných měst. Vzhledem k vzdálenosti je letecká doprava významnou úsporou času, zejména při cestách na sever země. Při vhodné kombinaci s místní dopravou je často také nejlevnější.

Letiště Malmö - ŠvédskoLetiště Malmö - Švédsko (Autor morberg CC)

Vlakem do Švédska

Do Švédska lze cestovat i vlakem, nicméně je zde stejný problém jako u autobusu. Trvá to dlouho a je to často dražší než letecká přeprava. V podstatě se to vyplatí pouze pokud máte další zastávku po cestě, například v Německu či Dánsku. Druhá výhodná možnost je zejména pro studenty v kombinaci s EuroPass nebo InterRail jízdenkou. Přes prázdniny je obvykle času dost a podobná jízdenka se dá kombinovat například s měsíční jízdenkou na všechny běžné vlaky v rámci Švédska či Skandinávie. Za cenu letenky se tak dá cestovat prakticky po celém Švédsku. Pokud jsou ale v nabídce výhodné akční letenky, bývá výhodnější letět do některého z větších měst a koupit si měsíční jízdenku pouze pro Švédsko.

Moderní vlak - ŠvédskoModerní vlak - Švédsko (Autor Tim Adams CC)

Autem do Švédska

Ve více lidech může být nejvýhodnější cesta autem. V Německu, Dánsku ani Švédsku neplatíte dálniční poplatky, nicméně je třeba počítat s poplatky za trajekt či některé mosty. Cestou z Dánska do Švédska budete platit buď za přejezd mostu nebo za trajekt. Cesta autem se vyplatí zejména pokud plánujete cestovat i v rámci Švédska a na delší dobu, protože místní doprava je poměrně drahá. Pokud však cestujete na sever, může být levnější variantou letecká doprava a zapůjčení auta až na místě.

Trajekty do Švédska

Při cestě do Švédska se téměř jistě nevyhnete použití trajektu. Pokud cestujete po vlastní ose, je třeba počítat i s cenou této dopravy. Při cestě vlakem či autobusem je již samozřejmě trajekt či mýtné za most v ceně.