Dovolená ve Švédsku

Švédsko lze navštívit v kteroukoli roční dobu, ale musíte počítat s citelně chladnějším počasím, zejména v severních oblastech. Hlavní sezóna je přibližně od května do září, Laponsko bývá nádherné zejména na podzim. V zimě si můžete užívat lyžování, ale musíte počítat s velmi krátkou denní dobou.

Jakou dovolenou vybrat?

Švédsko je velká a také vyspělá země s dlouhou historií a nádhernou přírodou, takže si tu každý přijde na své. Zejména na jihu a ve větších městech můžete navštívit řadu památek a muzeí a užít si také nakupování. Pokud máte rádi nespoutanou přírodu, určitě vyražte na sever Švédska. V horách a lesích určitě potkáte soby či losy a můžete si užívat putování a táboření jako již málokde v Evropě. Situaci navíc zpříjemňují volně dostupné sruby a veřejná tábořiště, která můžete zdarma využívat. Barvy podzimu si nejlépe užijete v Laponsku, kdy je zde také výrazně méně otravných komárů. V zimě si můžete užít i výprav na běžkách, ale dále na severu musíte počítat s velmi krátkým dnem. Rybáři mají ve Švédsku doslova ráj, někde dokonce ani nepotřebujete povolení. Můžete si užívat lov sladkovodních pstruhů či vyrazit na lov mořských ryb. Švédsko není příliš vhodné pro fanoušky slunění a koupání, i v létě je voda poměrně studená.

Nejnavštěvovanější místa Švédska

Mezi nejnavštěvovanější místa patří bezesporu Stockholm a Göteborg. Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech a bývá nazýván Benátky severu. Oblíbená je čtvrť Gamla Stan s královským palácem, dřevěný hřbitov Skogskyrkogarden a královské sídlo Drottningholm. Můžete také navštívit více než 70 muzeí. V Göteborgu patří mezi oblíbená místa pevnost Älvsborg, městská tepna Kungsportsavenyn, obří zábavní park Liseberg anebo například muzeum Bedřicha Smetany. Z dalších míst je oblíbené královské přístavní město Karlskrona, univerzitní město Uppsala či těžební města Kiruna a Falun. Oblíbené jsou také národní parky Färnebefjärden a Hamra nebo největší švédský vodopád Tännforsen. Mezi historicky významná místa patří bývalé hlavní město Birka a staré královské sídlo Hovgården, kde se můžete seznámit s mnoha detaily vikingské doby.

Vodopád TännforsenŠvédský vodopád Tännforsen (Autor oskarlin CC)

Méně známá místa Švédska

Švédsko nabízí mnoho zajímavých a poněkud opomíjených míst, která ale určitě stojí za shlédnutí. Ve městě Tanum u norských hranic můžete shlédnout přibližně 350 skalních reliéfů, které vyobrazují život doby bronzové. Na ostrově Gotland leží velmi dobře zachované město Visby ze 12. století, kde můžete obdivovat řadu památek. Ve městě Grimeton můžete navštívit rádiovou stanici Varberg, která již po první světové válce zajišťovala bezdrátovou komunikaci s USA a představuje významný technický milník své doby. Zajímavý je také ostrov Öland s hradem Eketorp, megality na Gettlinge a pískovcovou plání Stora Alvaret s větrnými mlýny. Poměrně málo turistů se také vypraví do velmi zajímavých národních parků Sarek, Padjelanta či Stora Sjöfallets.