Ubytování ve Švédsku

S ubytováním ve Švédsku není sebemenší problém a lze uspokojit všechny cenové kategorie – od těch zdarma až po luxusní hotely. Většina ubytování je cenově dostupná a kromě dražších a luxusních hotelů lze sehnat ubytování téměř kdekoliv.

Volné táboření

Ve Švédsku je povoleno volné táboření a to dokonce i na soukromých pozemcích či v národních parcích. Obecně se považuje za slušnost nestanovat někomu hned za domem a je zakázáno majitele pozemku rušit či tábořit na poli. Bez povolení smíte na jednom místě tábořit maximálně 2 dny, potom se musíte zeptat majitele pozemku či správce rezervace. Je dovoleno rybařit na udici a rozdělávat oheň, výjimkou jsou národní parky. Dřevo na oheň se smí sbírat pouze suché ze země, kácení stromů je přísně zakázáno!

Kempy a veřejná tábořiště

K dispozici je poměrně hustá síť kempů a veřejných tábořišť, kempy jsou často vybaveny i pro obytné vozy. Sociální zařízení bývají v kempech čistá a dobře udržovaná. Cena za noc v kempu se pohybuje od cca 40 SEK, veřejná tábořiště jsou obvykle zdarma.

Chaty, útulny, bivaky

Zejména v národních parcích, ale i jinde v divočině, můžete narazit na malé chaty či útulny. Často zde můžete pohodlně přenocovat zdarma či vhodit podle uvážení příspěvek do kasičky. Vybavení bývá od nuzných až po poměrně luxusní včetně postelí s matracemi a dekami. Pokud v chatě něco spotřebujete, snažte se to doplnit nebo zde nechte něco jiného výměnou.

Hostely a B&B

Poměrně hustá síť cenově dostupných hostelů a o něco luxusnějších B&B zajišťuje relativně pohodlné a cenově dostupné ubytování. V hostelech jsou k dispozici různé možnosti ubytování, cena za noc se pohybuje zpravidla okolo 150-300 SEK. V hostelech lze získat významnou slevu pokud si zamluvíte pobyt předem nebo jste členy nějakého hostelového klubu. Jen o málo dražší jsou B&B, kde si můžete užít poněkud osobnějšího přístupu a většího klidu. Nabídky hostelů lze najít například na www.booking.com.

Hotely

Zejména na jihu a v turisticky navštěvovaných oblastech je k dispozici dostatek hotelů všech cenových kategorií. Cena za noc se zpravidla pohybuje od cca 500 SEK výše. Hotely jsou obvykle vybaveny řadou dalších doplňkových služeb pro své zákazníky.

Apartmány a domy k pronajmutí

Velmi populární jsou pronájmy apartmánů a chat, nejčastěji se pronajímají po týdenních cyklech. Dají se pronajmout domy na pobřeží i chaty v severských oblastech přímo v divočině.