Švédská kultura

Starší švédská kultura se týká zejména architektury, sochařství a literatury. Na území Švédska se nachází řada zajímavých staveb, od románských až po moderní. Již z prehistorických dob pochází některé rytiny a sochy, za dob Vikingů se potom rozšířily i runové kameny. Ve Švédsku lze také v muzeích obdivovat řadu evropských uměleckých děl, která Švédové získali během četných válek. Dodnes mají v držení také nemálo českých uměleckých děl. Muzea jsou většinou zdarma, ale v některých případech se platí.

Modernější kultura se týká zejména až 19. a 20. století, kdy vzkvétá literatura, hudba, drama, film i další kulturní oblasti. Za zmínku určitě stojí například spisovatelka Astrid Lindgren, režisér Ingmar Bergman, skupina Abba, duo Roxette či kapela Hammerfall.

Sport

Jednoznačnou jedničkou švédského sportu je lední hokej, ve kterém patří mezi světovou špičku. Mezi další oblíbené sporty patří fotbal, ježdění na koni, golf, atletika a týmové hry jako házená, košíková či florbal. Švédové sportují velmi rádi a více než polovina obyvatel je členem nějakého sportovního klubu. Mnoho Švédů se také věnuje plavání, lyžování, jachtaření a velmi populární jsou také rybolov a lov zvěře. Oblíbené jsou také výlety do přírody ve všech ročních obdobích. Turistické trasy i národní parky jsou často vybaveny i ubytovnami a bivaky, které jsou zdarma k dispozici.