Doprava ve Švédsku

Švédsko je poměrně velká země s přiměřenou sítí vnitrostátní dopravy. Zejména severní oblasti mohou být obtížněji dostupné a v některých odlehlejších částech se můžete dostat do problémů. Doprava je také na české poměry velmi drahá. Pro studenty je nejvýhodnější využití dlouhodobých akčních vlakových jízdenek a pro cestování ve skupině je jednoznačně nejlevnější auto.

Autobusy ve Švédsku

Ve Švédsku funguje několik dopravních společností, kvalita je standardně na vysoké úrovni. Autobusy jsou o něco levnější než běžné vlakové jízdné, ale dražší pokud získáte na vlak nějakou slevu. Uplatňování slev v autobuse je obvykle poněkud problematické a záleží na každém dopravci.

Vlaky ve Švédsku

Doprava vlakem je pohodlná, ale velmi drahá. Na rozdíl od mnoha jiných zemí si ale použitím autobusu příliš nepomůžete. Vlaky mají totiž poměrně bohatý systém slev a téměř vždy lze nějakou uplatnit. I se slevou je však vlak poměrně drahý a vyplatí se používat dlouhodobé akční jízdenky jako například EuroPass či InterRail. Zdarma lze vyřídit kartu na vlak, se kterou můžete nakupovat jízdenky v automatech a automaticky máte 20 % slevu.

Auto

Ve většině případů je auto jednoznačně nejlevnějším dopravním prostředkem. Švédsko disponuje poměrně hustou sítí kvalitních a dobře udržovaných silnic, má však pouze 1044 km dálnic. Za dálnice, mosty ani tunely se nikde neplatí. Maximální povolená rychlost na dálnici je 110 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Platí celoroční povinné svícení, v zimním období jsou povoleny pneumatiky s hroty a řetězy. Povolená hranice alkoholu je 0,2 promile, nad 1 promile následuje nekompromisně vězení.

Trajekty ve Švédsku

Na rozdíl od zbytku Skandinávie nemá Švédsko příliš mnoho ostrovů ani dlouhé fjordy, takže přímo při návštěvě Švédska se s trajekty příliš často nepotkáte. Trajektu se ale často nevyhnete při cestě do Švédska, lze sice použít i placené mosty, ale cenově si nepomůžete. Pokud jedete autem, raději si zavčasu rezervujte místo, zejména v sezóně bývá hodně plno.

MHD ve Švédsku

Městská doprava je ve městech kvalitní a často obsluhuje i příměstské oblasti, připravte se však na poměrně vysoké ceny. Pro vícedenní pobyt ve městě se jednoznačně vyplatí koupit přenosnou měsíční jízdenku, která se často zaplatí již za 3 dny. Ve Stockholmu můžete využít velmi zajímavé metro, které má stanice vyzdobeno řadou moderních uměleckých děl.

Tramvaj v GöteborguGöteborg - druhé největší švédské město (Autor lhoon CC)

Kolo

Zejména jih Švédska a větší města disponují hustou sítí kvalitních cyklostezek. Klasická cyklistika zde není až tak běžná, ale mnoho lidí používá kolo jako dopravní prostředek. Vyplatí se pořídit důkladný zámek, kola se často kradou.