Bezpečnost a zdraví ve Švédsku

Švédsko patří mezi vysoce bezpečné státy s kvalitním zdravotnictvím, takže se není třeba zbytečně obávat. Vzhledem k vysokým cenám je však poměrně důležitá otázka dostatečného zdravotního pojištění.

Bezpečnost

Ve Švédsku se nemusíte obávat nějakých vyhlášených nebezpečných oblastí, ale stále se vyplatí dodržovat určitá pravidla. Zejména v městských oblastech se vyhněte opuštěným oblastem a netoulejte se v noci mimo turistické oblasti. Také si dávejte pozor na kapesní krádeže.

Švédsko je velmi rozlehlé a zejména severní oblasti jsou řídce osídlené. Při výpravách do přírody hrozí určitá rizika a nevyplatí se je podceňovat. Prvním problémem může být počasí v kombinaci s rozlohou, pokud se ztratíte, můžete se dostat do vážných potíží. Na rozdíl od ČR totiž můžete jít místy klidně desítky km než narazíte na civilizaci. Nikdy proto necestujte sami a dobře se seznamte s místy, která chcete navštívit. Pokud plánujete delší pobyty či přechody v divočině, určitě nezapomeňte přibalit dostatečně vybavenou lékárničku a seznamte se s možnostmi přivolání pomoci. Určitě také přibalte dostatek teplého a nepromokavého oblečení, na severu může i v létě sněžit. Ve Švédsku se také vyskytuje určité množství medvědů a vlků, s těmi se ale téměř jistě nepotkáte. Mnohem větší nebezpečí však skýtají losi, kteří dorůstají značné velikosti a zejména býci jsou někdy značně popudliví.

Ve Švédsku je povoleno řídit s 0,2 promile alkoholu v krvi, raději si ale tuto kratochvíli odpusťte. Vyplatí se dodržovat předpisy, pokuty jsou vysoké a rozhodně je neusmlouváte. Za alkohol za volantem hrozí i několikatýdenní vězení. Zejména na severu dávejte velký pozor na zvířata na silnici. Při srážce se soby či dokonce s losem může jít i o život.

Zdravotnická zařízení a lékárny

V hustěji osídlených oblastech na jihu je síť lékáren i zdravotnických zařízení dostatečně hustá, ale dál na severu může být v případě specifičtějších problémů nutno zajet do většího města. Lékařskou pomoc lze přivolat na obvyklém čísle 112. Téměř za vše se v lékárnách i zdravotnických zařízeních doplácí. Pokud berete pravidelně léky, vezměte si s sebou dostatečnou zásobu a kopii receptu. Očkování nad rámec povinného očkování není nutné, pro delší pobyty v divočině může být vhodné očkování na hepatitidu A+B a klíšťovou encefalitidu.

Zdravotní pojištění

Ve Švédsku lze využít evropský průkaz zdravotního pojištění, ale počítejte s doplatkem téměř u všeho včetně například odvozu do nemocnice. Vyplatí se proto sjednat komerční připojištění, zejména pokud plánujete delší pobyt či rizikovější aktivity. Za určitých okolností lze část doplatků získat zpět i z normálního pojištění, vyplatí se žádat o pokrytí nákladů, které by ve stejném případě hradila česká strana. Doplatek za většinu ošetření se pohybuje ve stovkách SEK, v lékárnách platíte za léky až do 900 SEK plnou částku. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Při trvalejší práci ve Švédsku se musíte v ČR odhlásit ze zdravotního pojištění a vrátit pojišťovně průkazku pojištěnce. Švédské pojištění začíná dnem nástupu do zaměstnání a končí dnem jeho ukončení. Po návratu či ukončení zaměstnání podléháte povinnému pojištění v ČR, které musíte opět přihlásit. Pojišťovna bude požadovat doklady o zaplacení zdravotního pojištění ve Švédsku v době zaměstnání, jinak po vás bude vymáhat doplacení pojistného! Pokud možno se vyhněte souběhu zaměstnání v ČR a ve Švédsku, jinak zřejmě budete pojištění platit dvakrát. Pokud máte v ČR živnost a budete ve Švédsku zaměstnáni, jste povinni přehlásit živnost do Švédska!