Toužíte alespoň jednou vycestovat dál za hranice Evropy třeba za asijskou exotikou nebo pocítit na vlastní kůži ruch amerických velkoměst? Objevování vzdáleného světa je dobrodružné, vzrušující, ale může s sebou nést i nepříjemnosti - například v podobě pásmové nemoci, která už překvapila nejednoho nadšeného cestovatele. Zjistěte, jak se jí vyhnout nebo ji alespoň bez újmy na cestovatelských zážitcích překonat.
Občas se mylně za skandinávské země považují všechny země, které se nám vybaví pokud se řekne "Skandinávie". Ovšem pojem Skandinávie se v současnosti běžně používá pro oblast, která má podobnou kulturu, historii i politiku a tedy zahrnuje více zemí, než by dle čistě geografické definice měla.
Dánsko je členem EU, ale jako jedna z mála zemí nepoužívá euro. Oficiální měnou je dánská koruna (Dkk), která odpovídá přibližně 3,4 Kč. V mnoha turistických oblastech není problém platit také eurem nebo platební kartou. Zejména u platebních karet pozor na poplatky, některé banky si za zahraniční platby a výběry účtují i stokorunu poplatek + procenta z částky. Dánsko je vyspělá ekonomika a ve srovnání s ČR je výrazně dražší. Pokud zde však pracujete, jsou životní náklady vzhledem k platu naopak výrazně nižší než v ČR.
Stejně jako v ostatních vyspělých zemích není s ubytováním v Dánsku problém a existuje zde řada možností ve všech cenových kategoriích. Pro skromnější cestovatele jsou k dispozici kempy, hostely a B&B. Náročnější mohou využít bohaté sítě hotelů až po ty opravdu luxusní. V Dánsku, na rozdíl od zbytku Skandinávie, není povoleno volné stanování.
Finsko je vyspělá a velmi bezpečná země, takže se není třeba zbytečně obávat. Je však třeba myslet na dostatečné zdravotní pojištění, protože služby lékařů jsou zde velmi drahé a připlácí se téměř za vše.
Ve Finsku jsou dostupné všechny druhy ubytování – od cenově dostupných až po luxusní hotely. Zejména pro Čechy jsou zajímavá veřejná tábořiště, levné kempy a cenově dostupné pronájmy chat.
Finsko je členem EU a využívá euro. Eura samozřejmě nakupujte raději už v ČR, přestože v krajním případě lze někde směnit koruny i ve Finsku. Ve velkých městech a supermarketech není problém platit kartou, ale mimo hustě osídlené oblasti raději přibalte i solidní rezervu v hotovosti. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Finsko je poměrně vyspělá ekonomika, ale díky euru zde není až tak vražedně draho jako například ve Švédsku a Norsku.
Norsko není členem EU, byť má se zbytkem Evropy celkem otevřené obchodní vztahy. Norská koruna (NOK) v současnosti osciluje mezi 3,30 až 3,50 Kč. Norské koruny lze směnit i u nás, v Norsku je možná směna za eura či dolary. Placení platebními kartami obvykle není problém, výjimkou mohou být některé restaurace. Pozor při výběrech hotovosti z bankomatů, poplatky jsou často velmi vysoké. Norsko je ekonomicky jedna z nejvyspělejších zemí, proto je zde v některých ohledech opravdu pekelně draho.
V Norsku se ubytujete bez problémů, ale musíte počítat s vyšší cenou. I hostely jsou zde poměrně drahé a navíc není síť mládežnických ubytoven a hostelů příliš hustá, naštěstí je zde dost kempů i s chatkami. Také je povoleno volné táboření.
Norsko patří mezi vyspělé a velmi bezpečné země, díky vysokým cenám je však důležité dostatečné zdravotní připojištění, protože se za ošetření téměř vždy výrazně připlácí. Nebezpečí hrozí zejména při práci, sportu a u delších pobytů v divočině.
Švédsko patří mezi vysoce bezpečné státy s kvalitním zdravotnictvím, takže se není třeba zbytečně obávat. Vzhledem k vysokým cenám je však poměrně důležitá otázka dostatečného zdravotního pojištění.
Švédsko je členem EU, ale jako jeden z mála členů používá vlastní měnu. Švédská koruna v současnosti odpovídá přibližně 3 Kč. Švédské koruny můžete směnit u nás i ve Švédsku, v turistických oblastech lze často platit i eurem a není problém ani s placením platebními kartami. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Švédsko je vyspělá ekonomika, kde je poměrně draho, při srovnání poměru platů a cen je však kupní síla Švédů asi dvojnásobná.
S ubytováním ve Švédsku není sebemenší problém a lze uspokojit všechny cenové kategorie – od těch zdarma až po luxusní hotely. Většina ubytování je cenově dostupná a kromě dražších a luxusních hotelů lze sehnat ubytování téměř kdekoliv.
Island není členem EU, ale díky nutnosti dovozu řady věcí má s Evropou čilé obchodní vztahy. Islandská koruna (ISK) má v současnosti hodnotu lehce nad 16 Kč za 100 ISK. Islandské koruny nelze snadno směnit a na Islandu ani neexistují klasické směnárny, peníze je nutné vyměnit v bance za eura či dolary anebo vybrat z bankomatu. Při výběru peněz z bankomatu si dávejte pozor na poplatky, některé banky si účtují velmi vysoké sumy. Placení platebními kartami je velmi rozšířené, málokde se běžně platí v hotovosti. Island je poměrně vyspělá země a navíc se většina věcí musí dovážet, je zde proto velmi draho.
Na Islandu je nedostatek staveb a proto je zde ubytování opravdu drahé. Síť hotelů či hostelů není příliš hustá, často se proto využívá ubytování v soukromí. Okolo běžných turistických tras je také dostatek kempů, ale otevřeno je pouze v sezóně. Volné táboření je na Islandu zakázáno.
Island je velmi bezpečnou zemí a platí zde i české zdravotní pojištění, za většinu úkonů se však výrazně připlácí. Nebezpečí hrozí zejména v divočině díky odlehlosti a vulkanické krajině.
Dánsko je velmi bezpečná země a má zdravotnictví na vysoké úrovni. Otázky ohledně zdraví se spíše týkají vyřizování pojištění, síť lékáren i zdravotnických zařízení je dostatečně hustá a na vysoké úrovni.